Loading…

Lufta në Ukrainë: Ky është numri i shqiptarëve që jetojnë atje

  • 24/02/2022 | 11:17

Lufta në Ukrainë: Ky është numri i shqiptarëve që jetojnë atje

Jakup Lecaj, që është njohës i komunitetit shqiptarë në Ukrainë ka thënë se shqiptarët në Ukrainë janë të përqendruar në katër vendbanime dhe nuk janë më shumë se 3 mijë sosh, shkruan Gazeta Metro.


Lecaj ka thënë se nuk është e vërtetë që ka kërkesa nga shqiptarët dhe kosovarët për të luftuar në Ukrainë.

“Iu kam bërë thirrje edhe autoriteteve ukrainase të përgënjeshtrojnë lajmin se shqiptarët po shkojnë të luftojnë në Ukrainë”.

Lecaj dy ditë më parë kishte thënë se në Ukrainë situata nuk është e mirë por sipas tij luftë në këto rajone ka prej një kohe të gjatë.

Ai thotë se që në vitin 2011 kanë filluar ekseset e para ndëretnike në Ukrainë.

Më poshtë keni intervistën e tij. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë