Loading…

Lufta kundër korrupsionit: Çfarë është whistleblowing

  • 13/02/2017 | 10:48

Lufta kundër korrupsionit: Çfarë është whistleblowing

Fjalë për fjalë përkthehet “t’i frysh bilbilit” dhe i referohet praktikës së një punonjësi që denoncn aktet e korrupsionit në brendësi të kompanisë apo institucionit ku punon. 


Në botën anglo-saksone, e sidomos në SHBA, kjo lloj praktike ka qenë në zbatim prej disa vitesh dhe po sjell rezultate të shkëlqyera në luftën kundër korrupsionit.

Në fakt, punonjësi që denoncon është i mbrojtur fort: nuk rrezikon të humbasë vendin e punës, nuk i ngarkohen tarifa ligjore dhe ka të drejtë edhe të marrë një shpërblim monetar. Shpërblim që rezulton të jetë shumë i lartë, duke pasur parasysh që shkon nga 10% në 30% të gjobës që kompania do të marrë prej denoncimit.

Këto rregullore janë futur në SHBA për të inkurajuar punonjësit që të raportojnë nëse bëhen dëshmitarë të korrupsionit apo keqbërjes brenda kompanisë apo institucionit ku punon.

Është e lehtë për të kuptuar se si ankesat që vijnë nga brenda kompanive rezultojnë shumë më tepër në kohë dhe të dobishme, se sa ato që mund të vijnë pas faktit dhe si rezultat i hetimeve të policisë.

Ky sens qytetar, edhe pse ekzistuese në kulturën e SHBA, ka qenë inkurajuar fuqishëm dhe ka çuar në përmirësime të rëndësishme dhe rezultate të mëdha në luftimin e korrupsionit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë