Loading…

Luajtën në -20 gradë, lojtarët e SHBA’së dhe Honduras kaluan në hipotermi

  • 07/02/2022 | 20:04

Luajtën në -20 gradë, lojtarët e SHBA’së dhe Honduras kaluan në hipotermi

Ndeshja për kualifikueset e Botërorit në Amerikën Veriore e Qendrore mes SHBA- ve dhe Honduras ka krijuar debat të madh.


Shkak i këtij debate janë bërë kushtet në të cilat është zhvilluar ky takim, ku përfshihet i ftohti i madh deri në rreth -20 gradë Celsius.

Takimi u mbyll me fitoren 3-0 për vendasit, me golat e shënuar nga Mc Kennie në minutën e 8’, Zimmerman në minutën e 37’ dhe Pulisic në minutën e 67’.

Megjithatë vëmendjen kryesore e ka marrë temperature, e cila shkoi në rreth -20 °, me erën që e bënte atë të ndihej si më ftohtë akoma.

Përballë kësaj situate dy lojtarë të Amerikës Qendrore, portieri Lopez dhe qendërsulmuesi Quioto, u desh të largoheshin nga fusha në fund të pjesës së parë me simptoma hipotermie (dridhje dhe konfunzion mendor) dhe trajneri Gomez, në fund të lojës, bëri të ditur se disa nga djemtë e tij ishin në gjendje jo të mirë.

Kushtet ishin penguese që në fillim të sfidës, aq sa disa protagonistë të ndeshjes, përfshirë edhe arbitrin, zgjodhën të mbanin kapuç. Sipas statistikave, temperatura në fillim ishte (-15 °) ishte më e ulëta e luajtur ndonjëherë nga ekipi kombëtar i futbollit për meshkuj në SHBA.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë