Loading…

Lojtari që i kishte pushuar zemra për 78 minuta: Po e shikoja Eriksen, thashë jo të lutem përsëri

  • 13/06/2021 | 21:11

Lojtari që i kishte pushuar zemra për 78 minuta: Po e shikoja Eriksen, thashë jo të lutem përsëri

Ish-mesfushori i Boltonit, Muamba, zemra e të cilit kishte ndaluar së rrahuri për 78 minuta në një çerekfinale të Kupës FA ndaj Tottenhamit nëntë vjet më parë pasi pësoi një arrest kardiak, ka komentuar situatën që i ndodhi mesfushorit të Danimarkës Christian Eriksen të shtunën gjatë ndeshjes së Euro 2020 kundër Finlandës.


Fabrice Muamba thotë se fakti që Christian Eriksen është gjallë është gjëja më e mirë për të dalë nga Euro 2020 pasi mesfushori i Danimarkës pësoi një arrest kardiak.

Eriksen aktualisht po trajtohet në spitalin Rigshospitalet, një nga spitalet kryesore të Danimarkës, ku ai është në një gjendje të qëndrueshme pasi iu dha tretmani CPR urgjentisht në fushë, përcjellë KosovaPress.

“Që Eriksen është gjallë është gjëja më e mirë që mund të dalë nga Euro 2020,” tha Muamba për “Sky Sports Neës”.

“Pavarësisht se kush e fiton turneun, gjëja më e rëndësishme është që Christian është në rregull, ai është i shëndetshëm. Fokusi kryesor duhet të jetë që Eriksen të kthehet në shtëpi dhe të rehabilitohet.”, vazhdoi ai.

“Ju duhet t’i jepni meritat stafit mjekësor, sa shpejt ata hynë në fushë, sa mirë ishin në gjendje ta mbulonin atë. Ky rast ishte në të gjithë botën, të gjithë e shikonin atë, mund të ishte një presion i madh për stafin mjekësorë se si të merren me këtë situatë në mënyrë që ata ta marrin atë si duhet dhe të jenë të aftë të bëjnë CPR-në dhe të sjellin Christianin në pozicioninin e duhur. Ata meritojnë shumë.”

“Tani po dëgjojmë se ai është në një pozitë më të mirë, është një lajm i mirë, në përgjithësi duket sikur gjithçka po lëviz në drejtimin e duhur.”

I pyetur se si e bëri atë të ndjehet kur pa Eriksenin duke rënë në tokë, Muamba shtoi:

“Unë po e shikoja, dhe ndodhi, atëherë telefoni im filloi të më binte si i çmendur dhe unë vetëm thashë:” Oh jo, jo përsëri, të lutem “.

“Ekziston një ndjenjë që ju nuk doni të rijetoni përsëri. Këto janë ndjenjat që unë kam vendosur t’i lë mbrapa, dhe për të parë dikë që po kalon nëpër atë situatë, ju vetëm mbeteni ashtu duke thënë,” Ju lutemi kalojeni “, dhe çfarëdo tjetër ndodh do të jetë një bonus.”

“Për mua që të dëgjoj se ai po i përgjigjet mirë shërimit të tij është ndoshta lajmi më i mirë për këto Kampionat Evropian.”, theksoi më tutje Muamba.

“Unë isha i shqetësuar për familjen e tij sepse shumë njerëz përqendrohen tek lojtari që është në dysheme, por ata harrojnë se ai ka një familje dhe fëmijët e tij. Pra, është më shumë shqetësim që ata të marrin një kontroll pas incidentit sepse mund të ketë një efekt afatgjatë në familje “.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë