Loading…

Loja e pushtetit të Rusisë në Ballkan vazhdon ndërsa tensionet në Kosovë shpërthejnë

  • 28/09/2023 | 11:01

Loja e pushtetit të Rusisë në Ballkan vazhdon ndërsa tensionet në Kosovë shpërthejnë

Gjatë rrethimit të fundit të një manastiri në Kosovë, Moska shfrytëzoi edhe një herë rastin për të mbrojtur Serbinë.


Një incident tronditës ka ndodhur në Kosovë gjatë fundjavës, ku 30 burra të armatosur u strehuan në një manastir pasi vranë një oficer policie.

Në rrethimin që pasoi, autoritetet thanë se disa sulmues – me sa duket “të maskuar dhe të armatosur me armë të rënda” – u vranë në “përleshje të shumta” me policinë e Kosovës.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani pohoi se dhuna mund t’i atribuohet Serbisë fqinje, e cila refuzon të njohë pavarësinë e Kosovës.

“Këto sulme demonstrojnë, nëse është e nevojshme, fuqinë destabilizuese të bandave kriminale të organizuara nga Serbia që kanë destabilizuar prej kohësh Kosovën dhe rajonin,” tha ajo.

Serbia, ndërkohë, është distancuar nga sulmi, por nuk është mbrojtur nga askush tjetër përveç Rusisë, e cila ka fajësuar dhunën e fundit dhe retorikën e nxehtë në rajon drejtpërdrejt në Kosovë.

“Nuk ka dyshim se gjakderdhja [të dielën] është pasojë e drejtpërdrejtë dhe e menjëhershme e politikave nxitëse të konfliktit të të ashtuquajturit kryeministri Albin Kurti”, tha Ministria e Jashtme ruse.

Ai paralajmëroi se çdo përpjekje për të përshkallëzuar situatën mund të shtyjë “të gjithë rajonin e Ballkanit mbi një greminë të rrezikshme”.

Sipas Moskës, policia e Kosovës e ka “diskredituar veten prej kohësh përmes masave sistematike ndëshkuese kundër komunitetit serb”.

Ata thonë se u përpoqën të “përzinin serbët nga Kosova” duke vendosur “forca speciale të armatosura rëndë” në “zona joshqiptare”.

“Ekziston një rrezik i menjëhershëm i një kthimi në spastrimin etnik të praktikuar nga ekstremistët shqiptarë të Kosovës”.

Pavarësisht nga vërtetësia e këtyre deklaratave, ato tregojnë se Moska ende e sheh Serbinë si një aleate të rëndësishme evropiane, pavarësisht nga madhësia e saj relativisht e vogël dhe mos anëtarësimi në institucionet kryesore ndërkombëtare.

Lojëra me fuqi

Një nga prioritetet kryesore strategjike të Rusisë jashtë Ukrainës është të prishë çdo konsolidim të mëtejshëm politik dhe ushtarak në Evropë, qoftë nën kujdesin e NATO-s apo BE-së.

“Evropianizimi” i mundshëm i Ukrainës është një nga disa justifikime të dyshimta që Kremlini ka dhënë për pushtimin e tij.

Kjo përkundër faktit se lufta besohet gjerësisht se ka kontribuar që BE-ja t’i japë zyrtarisht Ukrainës statusin e kandidatit në qershor të vitit të kaluar – së bashku me Republikën e Moldavisë, rajoni separatist i Transnistrisë së së cilës pretendohet nga Rusia.

Megjithatë, Serbia dhe më gjerë Ballkani jo-BE ofrojnë të paktën një mundësi për të tërhequr disa partnerë evropianë në Rusi. Dhe ndërsa tensionet përkeqësohen në Ballkan, aleatët evropianë të Ukrainës do të bëhen më të hutuar dhe të mbingarkuar.

Rusia ka mbështetur me forcë liderin serb të Bosnjës Milorad Dodik, i cili po bën fushatë që Republika Srpska të ndahet në mënyrë të njëanshme nga Bosnja dhe Hercegovina dhe të bashkohet me Serbinë.

Nëse zbatohet, propozimi do të ishte në kundërshtim të drejtpërdrejtë me marrëveshjen e ndërmjetësuar nga SHBA-ja e vitit 1995 që i dha fund luftës gjenocidale të Bosnjës të viteve 1992-95.

Dodik, i cili përballet me pasoja ligjore për aktivitetet e tij secesioniste, ka mbrojtur krijimin e një ushtrie të pavarur në interes të serbëve etnikë që jetojnë jashtë Serbisë.

Ai gjithashtu ka bërë thirrje që Bosnja të bashkohet me bllokun politik BRICS në vend të BE-së.

Kjo shihet nga vëzhguesit si jashtëzakonisht e pamundur, veçanërisht pasi Serbia ka qenë kandidate për anëtarësim në BE që nga viti 2012. Por rruga drejt anëtarësimit ka ngecur.

Në përmbledhjen e tij më të fundit vjetore, Këshilli Evropian theksoi se përparimi i Beogradit për të drejtat themelore dhe statusin e Kosovës mbetet vendimtar – dhe theksoi në veçanti shqetësimet e ngritura nga marrëdhëniet e Serbisë me Rusinë.

“Në sfondin e luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, Këshilli pret që Serbia të tregojë një përkushtim të qartë ndaj BE-së, një përkushtim ndaj parimeve dhe vlerave tona të përbashkëta, një komunikim objektiv për BE-në dhe një angazhim aktiv për të parandaluar dezinformimin dhe manipulimin e huaj të informacion”, thuhet në deklaratë.

“Këshilli gjithashtu shpreh keqardhje të thellë për dështimin e Serbisë për t’u përshtatur me Politikën e Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë të BE-së, në veçanti dështimin e saj për t’u përshtatur me sanksionet e BE-së kundër Rusisë dhe Bjellorusisë.

Në të gjithë vendet e Evropës Lindore që nuk janë anëtare të BE-së, përbuzja për idenë e anëtarësimit në BE është një pikë e vazhdueshme krenarie për politikanët nacionalistë pro-rusë dhe të krahut të djathtë.

Ndërsa serbë dhe serbë të Bosnjës kundërshtojnë kërkesat e Brukselit për t’u bashkuar me klubin, ata gjithashtu po tregojnë gjithnjë e më shumë mbështetjen dhe mbrojtjen e Rusisë si një alternativë.

Implikimet e këtij afrimi midis Moskës dhe Beogradit pothuajse nuk janë humbur për Perëndimin dhe në muajt e fundit çështja është vendosur vazhdimisht në tryezën e diskutimit.

Gjërat arritën në një nivel të ri kur SHBA sanksionoi Aleksandar Vulin, kreun aktual të shërbimit inteligjent të Serbisë, për mbështetjen e “aktiviteteve malinje” të Rusisë në rajon.

“Ai ka përdorur pozicionet e tij publike për të mbështetur Rusinë, duke inkurajuar kështu aktivitetet keqdashëse të Rusisë që minojnë sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor dhe i ofrojnë Rusisë një platformë për të zgjeruar ndikimin e saj në rajon”, tha Departamenti i Thesarit të SHBA në një deklaratë. shpjegim.

Asnjë zyrtar serb nuk është sanksionuar gjatë kohës që ishte në detyrë që nga luftërat e viteve 1990 – dhe balanca e fuqisë dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor nuk ka qenë aq i brishtë që atëherë./Euronews

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë