Loading…

“Lobon për njohje të Kosovës”, Bërnabiq thotë se çkado që e dëmton Serbinë – aty e gjen edhe Von Cramonin

  • 19/11/2021 | 11:20

“Lobon për njohje të Kosovës”, Bërnabiq thotë se çkado që e dëmton Serbinë – aty e gjen edhe Von Cramonin

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë se raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, deklarohet për të gjitha temat që siç tha ajo kanë të bëjnë me Serbinë “pa marrë parasysh sa të brendshme janë”.


Bërnabiq kur u pyet rreth deklaratave të eurodeputetes rreth situatës në fabrikën kineze të gomave Linglong në Serbi, tha se Von Cramon po trajtonte të gjitha temat në Serbi, “duke respektuar luftën kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës, duke lobuar për njohje të reja të Kosovës dhe duke komentuar çështjen e punëtorëve vietnamez dhe kinez në Linglong”.

“Pra, çdo gjë që mund të dëmtojë Serbinë, aty mund ta gjeni Viola von Cramon”, tha Bërnabiq, duke shtuar se Von Cramon ndërhyri në punët e brendshme të Serbisë dhe mori pjesë në garën zgjedhore, në të cilën, siç tha kryeministrja serbe, ka të preferuarat, shkruan Tanjug.

Viola von Cramon tha një ditë më parë për mediat në Serbi se raportet shqetësuese mbi kushtet e rënda në të cilat vietnamezët jetonin dhe punonin në fabrikën kineze në Serbinë veriore ishin shqetësuese dhe duhet të hetohen thellësisht.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë