Loading…

Liverpool qyteti i parë me korsi të shpejtë për këmbësor

  • 04/12/2016 | 09:52

Liverpool qyteti i parë me korsi të shpejtë për këmbësor

Një total prej 69% e qytëtarevë nga mosha 16 deri në 24 vjeçare kishin shprehur mbështetjen për planin që të ketë  një korsi të veçantë për ata që ecin shpejtë në këmbë në krahasim me vetëm 37% të moshës mbi 55 vjçare që  janë  shprehur poashtu për, raporton Daily Mail.

Për herë të parë është  hapur korsia për këmbësorë të shpejtë në qendër të qytetit të Liverpoolit. Kjo vjen pas hulumtimeve që pretendonin se 47% e vendit ecin ngadal e që acaronin të tejrët, në rrugët kryesore të qendrave të blerjës.

Hulumtimi gjithashtu zbuloi që blerësve nuk u pelqen aspak kur ndeshen me turmat dhe njerëzit që ndalen dhe bisedojnë në mes të trotuarëve.

Megjithatë, ideja e korsisë së shpejtë është mbështetur shumë nga blerësit më të rinj se sa të vjetërit, ku 69% e moshës nga 16 deri 24 vjeçare e të anketuarvë ishin në favor të korsisë së shpejtë, ndërsa vetëm 37%  mbi moshën 55 vjçare kishin mbështetur këtë  plan.

Arsyeja kryesore për mbështetjen e korsis ishte për të shmangur humbjen e kohës, ku 31% të blerësëve kanë thënë se ata ishin të mërzitur nga njerëz që bllokonin trotuaret. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë