Loading…

Lista Serbe do ti bëjë 17 deputetë: Flet ish’deputeti

  • 27/05/2023 | 23:06

Lista Serbe do ti bëjë 17 deputetë: Flet ish’deputeti

Ish-Deputeti Veton Berisha ka dhënë një intervistë ekskluzive për InDoks. Në këtë intervistë ai ka folur për pasojat e vendimit të Gjykatës Kushtetuese që nuk doli në favor të tij.


Ai, në ankesën e tij kishte pretenduar që janë orkestruar vota nga Lista Serbe, dhe si pasojë e këtij orkestrimi ai mbetu jashtë Kuvendit. Por, në një vendim, i cili ende nuk është publikuar i plotë, por vetëm njoftimi për të, ai nuk pati të drejtë. Kushtetuesja në thelb vendosi që vota është e lirë, që sipas Berishës, në fakt e lejoi orkestrimin e votave.

Në këtë intervistë të gjatë për InDoks, ai ka treguar pasojat e këtij vendimi, për të ardhmen, por edhe për tash, ani pse vendimi kufizon që : ky rast nuk ka pasoja retroaktive. Kur pritej dalja e këtij vendimi, ishte folur edhe për mundësinë që po që se ai të dilte ne favor të Veton Berishës, mund të rrëzohej Presidentja Vjosa Osmani.

Por, ai thotë, që nëse do të veprohej drejt, në fakt tash kur po lejohet orkestrimi votave, dhe si pasojë po për orkestrim janë larguar dy deputetë, ata ë i zëvendësuan janë të jashtëligjshëm dhe në fakt tash rrezikohet rrëzimi i Presidentes Osmani.

Ai duke komentuar këtë vendim të Kushtetueses thotë që Lista Serbe në zgjedhjet e ardhshme do ti ketë 17 deputetë, dhe ky sipas tij është rreziku më i madh i këtij vendimi.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë