Loading…

Libri shumë i pritur i Obamës ‘Një Tokë e Premtuar’ shet 890,000 kopje në ditën e tij të parë

  • 19/11/2020 | 15:53

Libri shumë i pritur i Obamës ‘Një Tokë e Premtuar’ shet 890,000 kopje në ditën e tij të parë

Barack Obama është në rrugën e duhur për t’u bërë autori më i shitur i vitit, raporton CNN.


“Autori/ja më e shitur” është një titull i dhuruar më parë për gruan e tij, Michelle Obama, libri i së cilës “Becoming” u ngjit në krye të top listave në 2018.
Tani kujtimet e reja të ish-presidentit, “Një Tokë e Premtuar”, po thyejnë rekorde për botuesin e librit, Crown, të Penguin Random House. Qindra mijëra njerëz para-porositën “Një Tokë të Premtuar” përpara datës së lëshimit të së martës. Këto shitje para porosisë, plus shitjet e ditës së parë, arritën në 887,000 njësi “në të gjitha formatet dhe botimet në SH.B.A. dhe Kanada”, tha të mërkurën Penguin Random House.

Botuesi tha se ky rezultat përfaqësonte “totalin më të madh të shitjeve të ditës së parë për çdo libër të botuar ndonjëherë” nga kompania.
Penguin dhe pjesa tjetër e industrisë së botimeve e parashikuan këtë moment: kujtimet e Obamës, i pari nga dy vëllimet e pritshme, ka qenë tema e botës së librit.

Për Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, Crown shtypi 3.4 milion kopje të edicionit me kapak të fortë.

CEO i Barnes & Noble, James Daunt, i tha Publishers Weekly në fillim të vitit, “Ky do të jetë një libër me pasoja të rralla. Që do të shitet siç nuk ka bërë asnjë libër tjetër që nga 21 korriku 2007” – kur “Harry Potter dhe Deathly Hallows” doli – “që është jashtëzakonisht mirë për shitësit e librave”.

Një librari në Uashington, D.C madje u hap në mesnatën e së martës në mëngjes për të shitur kopjet e “Një toke të premtuar”. Librashitësit presin që kujtimet të mbeten shitësit më të mirë gjatë gjithë sezonit të festave./ GazetaMetro

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë