Loading…

Lëvizja që ‘ndez’ pasionin dhe përmirëson marrëdhënien

  • 21/02/2022 | 22:02

Lëvizja që ‘ndez’ pasionin dhe përmirëson marrëdhënien

Studiuesit nga Universiteti i Tel Avivit kanë zbuluar se ekspozimi ndaj dritës ultravjollcë nga dielli rrit disponimin erotik të njerëzve. Gjatë studimit, gratë dhe burrat u ekspozuan ndaj rrezatimit UVB në kushte të kontrolluara dhe gjetjet ishin zbuluese: nivele të rritura të pasionit seksual në të dy gjinitë. Studimi zbuloi se ekspozimi ndaj rrezeve të diellit ndikon në rregullimin e sistemit endokrin që është përgjegjës për lirimin e hormoneve seksuale  tek njerëzit.


Studimi u drejtua nga studentët e doktoraturës Roma Parikh dhe Ashchar Sorek nga laboratori i Profesor Carmit Levy në Shkollën Mjekësore Sackler dhe publikuan gjetjet e tyre në Cell Reports.

Prej disa vitesh dihet që rrezatimi ultravjollcë i diellit rrit nivelet e testosteronit tek meshkujt, ndërsa dimë gjithashtu se rrezet e diellit luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e sjelljes dhe hormonale të seksualitetit. Megjithatë, mekanizmi përgjegjës për këtë rregullore mbeti i panjohur dhe studimi synon ta kuptojë më mirë atë ”, shpjegon profesor Levy.

Studimi filloi në një model kafshësh, duke i ekspozuar kafshët ndaj rrezeve UVB me një gjatësi vale 320-400 nanometra. Efekti ishte dramatik: nivelet e hormoneve femërore u rritën ndjeshëm, duke zmadhuar vezët e tyre dhe duke zgjatur sezonin e shumimit, tërheqja midis meshkujve dhe femrave u rrit dhe të dy gjinitë kishin një dëshirë më të madhe për seks.

Në fazën e dytë, studiuesit përsëritën eksperimentin në një model kafshësh, por këtë herë duke hequr proteinën p53 nga lëkura e saj, e cila lokalizon dëmtimin e ADN-së dhe aktivizon procesin e nxirjes kur ekspozohet në rrezet e diellit, si një formë mbrojtjeje kundër efekteve të saj anësore. . Heqja e p53 eliminoi efektin e ekspozimit ndaj rrezatimit UVB në sjelljen seksuale të kafshës. Kështu, shkencëtarët kuptuan se ekspozimi ndaj rrezatimit përmes lëkurës ishte shkaku i ndryshimeve të vëzhguara hormonale, fizike dhe të sjelljes dhe se sistemi imunitar është gjithashtu përgjegjës për rregullimin e seksualitetit.

Në fazën e fundit të studimit u përfshinë 32 persona, të cilët plotësuan pyetësorët e miratuar për sjelljen e tyre në lidhje me pasionin seksual dhe agresionin. Duke marrë fototerapinë UVB, të dyja gjinitë treguan një rritje të pasionit seksual, ndërsa meshkujt gjithashtu raportuan një rritje të niveleve të agresionit.

Rezultate të ngjashme u gjetën kur pjesëmarrësve iu kërkua të shmangnin rrezet e diellit për dy ditë dhe më pas të bënin banja dielli për gati 25 minuta. Testet e gjakut zbuluan se ekspozimi ndaj rrezeve të diellit rezultoi në çlirim më të madh të hormoneve si testosteroni në krahasim me një ditë para ekspozimit

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë