Loading…

“Let’s Do It Kosova” largojnë mbeturina edhe gjatë natës (Foto)

  • 01/03/2017 | 12:43

“Let’s Do It Kosova” largojnë mbeturina edhe gjatë natës (Foto)

Dhjetëra vullnetarë të Lëvizjes Mjedisore “Let’s Do It Kosova” së bashku me punëtorët e Muzeut të Kosovës, mbrëmë në orët e vona të natës kanë pastruar deponinë e mbeturinave që gjendet në oborrin e Xhamisë së Çarshisë, afër Muzeut.


Kjo deponi, mbrëmë është pastruar për të katërtën herë me radhë, meqë vetëm gjatë vitit të kaluar në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” është pastruar tri herë nga vullnetarë të LDIK dhe punëtorë të Muzeut të Kosovës.

Përmes një njoftimi për media, thuhet se koordinatori i “Let’s Do It Kosova”, Luan Hasanaj, ka thënë se kjo hapësirë është ndotur sërish nga qytetarë të papërgjegjshëm, të cilët hedhin mbeturina vend e pavend.

pastrimi-i-mbeturinave-2

Po ashtu, një pjesë të përgjegjësisë për këtë, sipas Hasanajt e mbajnë institucionet, të cilat nuk po e kryejnë detyrën e tyre, për t’i gjobitur ndotësit e ambientit.

“Në qendër të kryeqytetit tonë, ne nuk mund të kalojmë nga mbeturinat. Qytetarët janë të papërgjegjshëm, por edhe institucionet që nuk po i gjobitin ndotësit. Kjo na detyron, që edhe në orët e vona të natës, bashkë me një numër të madh të vullnetarëve, ta përçojmë një mesazh, që duhet edhe natën të angazhohemi që të kujdesemi për vendin tonë, e ne s’po e bëjmë as ditën”, citohet të ketë thënë Hasanaj.

Hasanaj u ka bërë apel të gjithëve që të rrisin kujdesin ndaj mjedisit, meqë ne po synojmë Evropën, por kjo nuk bëhet vetëm me trajtimin e problemeve politike.

Lëvizja Mjedisore “Let’s Do It Kosova” edhe këtë vit do të organizojë aksione në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”, me qëllim të rritjes së vetëdijes të qytetarëve dhe institucioneve përgjegjëse për mjedisin.

Aksionet e radhës do të organizohen në Shtërpcë dhe në fshatin Plemetin të Komunës së Obiliqit, për çka “Let’s do it Kosova thotë se do t’ju njoftojmë me kohë. /gazetametro.net

pastrimi-i-mbeturinave-3

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë