Loading…

Letër e hapur për Thaçin: Nise plotësimin e ligjit për Gjykatën Speciale

  • 15/02/2017 | 21:37

Letër e hapur për Thaçin: Nise plotësimin e ligjit për Gjykatën Speciale

Shoqata “Familja dhe Shpresa” nga Klina, e cila përfaqëson familjarët e viktimave civile nga masakra e Kralanit e vitit 1999, sot i është drejtuar Kryetarit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me kërkesë publike për të iniciuar në parlamentin vendor plotësimin e ligjit për Gjykatën Speciale për Kosovën (Dhomat e Specializuara) në Hagë, në mënyrë që pos krimeve të pretenduara të individëve të UÇK-së nga prokuroria e kësaj gjykate, kjo gjykatë të merret edhe me krimet e luftës që shteti i Serbisë ka bërë në Kosovë.

Ja letra e tyre e plotë:

Për: Kryetarin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi

Nga: Shoqata “Familja dhe Shpresa”, Klinë

Zotëri Kryetari i Republikës së Kosovës, po ju drejtohemi në emër të familjarëve të 86 viktimave civile të ekzekutuar në fshatin Kralan me 4 Prill vitit 1999, nga ushtria e Serbisë. Në muajin Prill bëhen plot 18 vite që kur më të dashurit tanë u vranë dhe kufomat e tyre u zhdukën e strukturat ndërkombëtare dhe ato vendore të drejtësisë ende nuk e kanë kryer punën e tyre.

Përmes kësaj letre ne kërkojmë nga ju, zotëri Kryetar, që të inicioni në parlamentin e Kosovën plotësimin e ligjit për Gjykatën Speciale për Kosovën (Dhomat e Specializuara) në Hagë të Holandës, e të bëni të mundur që ky ligj të obligojë prokurorinë e kësaj gjykate, që të merret me krimet e luftës që shteti i Serbisë ka bërë në Kosovë, gjatë luftës për liri dhe pavarësi, pos aktakuzave të bazuara në raportin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, të iniciuar nga Dick Marty.

Serbia dhe kriminelët e saj të shumtë, të cilët ende gjenden të lirë dhe të mbrojtur nga qeveria e shtetit fqinjë, ka masakruar afro 13000 civilë shqiptarë në Kosovë, gjatë luftës sonë për liri dhe pavarësi të viteve 1998-1999. Kërkojmë nga ju, zotëri Kryetar, që të përdorni kompetencat kushtetuese (shih: neni 84, pika 6) e të përkrahni kërkesën tonë duke e futur në rendin e ditës të parlamentit të Kosovës plotësimin e këtij ligji gjysmak dhe të hapni rrugën që në këtë gjykatë të gjykohen e ndëshkohen Serbia dhe përgjegjësit serbë për vrasjen e më të dashurve tanë në fshatin Kralan dhe të të gjithë civilëve të tjerë të Kosovës gjatë luftës për liri dhe pavarësi. Tash e pesë muaj shoqata e jonë, e cila përfaqëson familjarët e viktimave civile të ekzekutuara nga ushtria e Serbisë, ka bërë disa kërkesa si kjo tek deputetët shqiptarë të Kosovës; kryetarët e partive parlamentare shqiptare si dhe Kryetari i Parlamentit të Kosovës, por deri më tash asnjë prej tyre nuk na është përgjigjur pozitivisht lidhur me kërkesën tonë.

“Ndjehemi të zhgënjyer me formën e tashme të ligjit të miratuar i cili i anashkalon krimet e Serbisë të bëra ndaj civilëve shqiptarë të Kosovës. Ndjehemi po aq të zhgënjyer me injorimin që partitë politike, pra edhe ish-partia e juaj, është duke i bërë kërkesës sonë. Ndjehemi të zhgënjyer me heshtjen e tyre të pa arsyeshme dhe të çuditshme.” “Ju zotëri Kryetar e keni përkrahur këtë ligj kur keni bindur deputetët e ish-partisë suaj dhe të tjerët nga koalicioni qeveritar i tashëm dhe keni bërë të mundur miratimin këtij tij gjysmak. Ju zotëri Kryetar duhet që ta bëni të plotë këtë ligj dhe t’i hapni rrugë kërkesës sonë për drejtësi edhe për viktimat civile shqiptare të Kosovës”.

Jemi të sigurt se nuk ka nevojë që t’ju përkujtojmë se ishte Serbia e Sllobodan Millosheviqit, e Aleksandar Vuçiçit, e Ivica Daçiçit, Ljubisa e Dikoviçit…e njerëzve të tjerë si ata, ajo e cila ishte agresore në Kosovë, e Kosova dhe populli shqiptar i saj ishte viktimë e kësaj organizate shtetërore kriminale që masakroi bashkëqytetarët tanë.

Ligji për Dhomat e Specializuara është një ligj selektiv. Ky ligj gjysmak godet rëndë fjalën ‘drejtësi’. Ne, familjarët e viktimave në fshatin Kralan insistojmë që ky ligj të përmirësohet, plotësohet dhe drejtësia e plotë të gjej vendin e vet edhe për viktimat shqiptare duke dërgohen para kësaj gjykate përgjegjësit serbë të këtyre krimeve të luftës në Kosovë.

Shpresojmë se ju zotëri Kryetar, do të na përgjigjeni pozitivisht ndaj kërkesë sonë dhe se do të keni vullnetin dhe guximin që të thyeni heshtjen e partive politike shqiptare të vendit tonë.

Kërkojmë nga ju, zotëri Kryetar që të përdorni urgjentisht kompetencat tuaja kushtetuese e të ktheni për rishqyrtim në parlament këtë ligj gjysmak, i cili në formën e miratuar është madje edhe turpshëm, sepse e kurseu Serbinë dhe kriminelët e saj nga përgjegjësia për masakrat e bëra ndaj më të dashurave tanë dhe krejt viktimave të tjera shqiptare nëpër tërë Kosovën.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë