Loading…

Lehtë për të bërë biznes në Kosovë

  • 17/11/2016 | 11:45

Lehtë për të bërë biznes në Kosovë

Banka Botërore ka bërë publik raportin me vendet më të lehta dhe më të vështira për të filluar biznes.

Ky raport rendit Kosovën në vendin e 13 nga gjithsej 17 vende që janë pjesë e  tij.

Vendi ynë përshkruhet si një shtet që e ka lehtësuar pagesën e taksave fale sistemit online që ka prezantuar për plotësimin dhe pagesën e kontributeve sociale.

Aty u tha se gjithashtu Kosova ka shkurtuar shpenzimet për llogarinë e tatimeve mbi të ardhurat e korporatave.

Si vendi më i mirë në botë për të filluar biznes figuron Zelanda e Re, ndërsa vendi më i dobët në mesin e tyre është Belgjika.

Kosova përveç Belgjikës ka lënë prapa në këtë aspekt Britaninë e Madhe, Suedine, si dhe Estoninë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë