Loading…

LDK thotë se në Ministrinë e Kulturës për dy vite ka vetëm ‘politizim’ dhe ‘militantizim të skajshëm’

  • 27/03/2023 | 16:56

LDK thotë se në Ministrinë e Kulturës për dy vite ka vetëm ‘politizim’ dhe ‘militantizim të skajshëm’

Sibel Halimi nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) përmes një video-adresimi ka hedhur kritika të ashpra ndaj Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit që udhëhiqet nga Hajrulla Çeku, transmeton Gazeta Metro.


Siç thotë Halimi aspekti i kulturës në Kosovës për dy vjet qeverisja ka shënuar degradim të shumanshëm.

”Asnjë investim kapital serioz në kulturë; politizim dhe militantizim të skajshëm të institucioneve që do të duhej të ishin apartiake dhe profesionale,” ka thënë ajo.

Tutje, Halimi thotë se gjatë këtij mandati nuk është bërë asnjë ndryshim nga e kaluara.

”Për këtë gjysmë mandati, nuk ka asnjë ndryshim, as në formë e as në përmbajtje. Nuk ka ndërtesa të reja; as mirëmenaxhim të ndërtesave dhe institucioneve ekzistuese; madje as projektligje të shumë premtuara që avancojnë gjendjen e artit dhe kulturës në vendin tonë. Artistët e artdashësit meritojnë më shumë,” ka thënë ajo.

Më poshtë gjeni video-adresimin e saj. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë