Loading…

LDK tha se ka bërë koalicion me VV’në në Junik, këta të fundit e mohojnë

  • 28/10/2021 | 22:13

LDK tha se ka bërë koalicion me VV’në në Junik, këta të fundit e mohojnë

Para pak orësh, kandidati i Lidhja Demokratike të Kosovës (LDK), për kryetar të Junikut, Ruzhdi Shehu, e bëri publike marrëveshjen me Lëvizjen Vetëvendosje në këtë komune, por çuditërisht nga ana e VV’së kanë thënë se ende nuk është arritur një marrëveshje e tillë, shkruan Gazeta Metro.


Kandidati i LDK’së, Shehu ka shkruar para pak orësh se LDK  dhe LVV në Junik, kanë nënshkruar marrëveshje të bashkëpunimit mes tyre.

“LDK Dega në Junik dhe LVV Qendra në Junik, kanë nënshkruar marëveshje të bashkëpunimit mes tyre. Ditëve në vijim do të publikojmë edhe programin e përbashkët qeverisës 2022-2025, të cilin do e realizojmë deri në fund brenda mandatit tonë të parë qeverisës”, ka shkruar Shehu.

E ndaj këtij njoftimi të Shehut ka reaguar ish-kandiati i VV’së për të parin e Junik,i cilia e ka mohuar një marrëveshje të tillë, por që janë në bisedime.

Postimi i plotë i Besart Tofaj të VV’së Junik:

“Të dashur qytetarë të Junikut,

Me autorizimin e koordinatorit të Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe grupit punues në Junik, sot pata një takim me përfaqësuesit e subjektit politik të LDK-së dega në Junik.

Në këtë takim u shpreh vullneti për bashkëpunim në balotazh. Pra, për një marrëveshje të mundshme në raundin e dytë të garës për kryetar komune.

Sigurisht që implementimi e formalizimi i kësaj marrëveshje do të marrë kahje vetëm pas vlerësimit e miratimit nga organet qëndrore vendimmarrëse të subjektit tonë politik.

Juniku meriton ndryshimin!”

Ndryshe, VV ka dalë e treta në Junik dhe mund të luaj rol në balotazhin e 14 nëntorit, ku në garë janë LDK dhe AAK./gazetametro.net

LDK dhe VV nënshkruajnë koalicion në këtë komune

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë