Loading…

LDK kundërshton ceremoninë për 7 marsin në medresenë Alauddin

  • 07/03/2018 | 09:46

LDK kundërshton ceremoninë për 7 marsin në medresenë Alauddin

Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës nëpërmjet një njoftimi dërguar shkollave ka bërë të ditur se ceremoninë për nder të Ditës së Mësuesit – 7 Marsit, do ta mbajë në shkollën fetare, medresenë “Alauddin”.

Një veprim i tillë ka nxitur reagimin e opozitës dhe të prindërve. Për LDK-në një veprim i tillë është i pakuptimtë, ngase ka salla të mjaftueshme në kryeqytet ku do të mund të mbahej ceremonia për nderim të kësaj dite, shkruan sot “Koha Ditore”.

Agim Gashi, shef i Grupit parlamentar të LDK-së në Kuvendin Komunal të Prishtinës, ka thënë se ai vetë ka shprehur indinjatë me këtë veprim dhe se reagimin e tij do ta manifestojë me bojkotim të kësaj ceremonie.

“Reagimin do ta shpreh me mospjesëmarrje në atë ceremoni. Mua më ka ftuar shërbimi i Drejtorisë përkatëse, por as të hënën nuk kam marrë pjesë në të dhe as të mërkurën nuk do të marr pjesë”, ka thënë Gashi.

Ai ka sqaruar se nuk ka asgjë kundër Medresesë, porse duhet ruajtur karakterin e shkollës laike dhe ceremonitë e tilla duhet organizuar në salla që nuk përfaqësojnë ngjyrime religjioze.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë