Loading…

Latifi: Rezistenca e Albin Kurtit në dialog mund të vlerësohet si pozicion destruktiv nga BE’ja e SHBA’ja

  • 15/06/2021 | 19:01

Latifi: Rezistenca e Albin Kurtit në dialog mund të vlerësohet si pozicion destruktiv nga BE’ja e SHBA’ja

Analisti politik, Blerim Latifi, teksa ka komentuar katër kërkesat e kryeministrit Albin Kurtit të parashtruara në takimin në nivel të lartë për dialogun me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se rezistenca e palës kosovare mund të vlerësohet si pozicion destruktiv nga ndërmjetësuesit e dialogut.


Latifi, me anë të një postimi në llogarinë e tij në ‘Facebook’, e ka fajësuar pushtetin e shatë viteve të fundit për dobësimin e Kosovës në rrafshin ndërkombëtar, derisa ka thënë se si rezultat nuk mund t’i vihen kushte Serbisë.

“Katër propozimet e Kurtit në takimin e tij me Vuçiqin duken mirë si retorikë politike, por si kushte për ndryshimin e karakterit të dialogut, nuk funksionojnë dot”, thuhet në postimin e tij.

“Në shtatë vitet e fundit politika kosovare ka punuar sistematikisht në dobësimin e pozicionit ndërkombëtar të shtetit të Kosovës në raport me Serbinë. Si rezultat sot ne jemi në situatën kur as nuk mund t’i imponojmë kushtet tona të dialogut e as të tërhiqemi prej tij, ndërsa rezistenca e Kurtit do të ballafaqohet me rrezikun për t’u vlerësuar si pozicion destruktiv nga europianët dhe amerikanët”, deklaron tutje ai.

Përgjatë takimit me Vuçiq, shefi ekzekutiv me palën kosovare ka parashtruar katër kërkesa, në mesin e të cilave është edhe njohja e ndërsjellë mes dy vendeve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë