Loading…

Largoni njollat e deodorantit: Truqet që mund t’ju ndihmojnë të mbani rrobat tuaja të pastra

  • 10/06/2023 | 11:08

Largoni njollat e deodorantit: Truqet që mund t’ju ndihmojnë të mbani rrobat tuaja të pastra

Provoni disa truqe të dobishme Me ndihmën e disa truqeve të dobishme, rrobat tuaja do të jenë sërish si kur ishin të reja.


Procedura për heqjen e njollave të freskëta të deodorantit:

Njomeni një leckë të vogël në ujë të ftohtë dhe më pas shtrydhni. Hidhni disa pika detergjent, por mos e teproni që të mos mbeten njolla detergjenti më vonë. Fërkojeni butësisht njollën për të krijuar shkumë. Fërkojeni butësisht derisa njolla e deodorantit të jetë zhdukur. Më pas shpëlajeni peshqirin dhe fshijini rrobat me të për të hequr mbetjet e detergjentit.

Nëse dëshironi ta vishni menjëherë rrobën, përmbahuni nga tharja e pjesës së lagur me tharëse flokësh. Asnjëherë mos e trajtoni një pjesë të veshjes të njollosur me deodorant me ajër të nxehtë ose me hekur. Kombinimi i mbetjeve kimike dhe nxehtësisë mund të shkatërrojë pëlhurën.

Heqja e njollave të vjetra

Dihet se antiperspirantët grumbullohen në veshje, veçanërisht nëse larja e rregullt nuk i heq të gjitha grimcat e ngjitura në pëlhurë. Edhe këtu, detergjenti për larjen e enëve ndihmon, por procedura është disi e ndryshme.

Detergjenti aplikohet direkt në njollën e thatë dhe fërkohet butësisht me një furçë dhëmbësh të vjetër përpara se të lahet. Mund t’ju duhet ta përsërisni këtë proces disa herë përpara se njolla të zhduket.

Gabimet më të shpeshta kur aplikoni deodorant

Aplikimi i deodorantit menjëherë pas dushit është një gabim i një numri shumë të madh njerëzish, sepse të gjithëve na duket logjike të vendosim deodorant pas dushit, por në fakt nuk ka asnjë logjikë në të. Domethënë, lëkura e lagur pothuajse nuk thith asgjë, veçanërisht deodorantin, kështu që pjesa më e madhe përfundon në rroba.

Ekspertët rekomandojnë aplikimin e deodorantit në mbrëmje, dhe jo në mëngjes, menjëherë pas zgjimit, sepse ka një efekt më të gjatë.

Gjithashtu, duhet të prisni që deodoranti të thahet në lëkurë pas aplikimit dhe vetëm atëherë duhet të filloni të visheni.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë