Loading…

Lajçiq e Hajnoc: 6 fshatrat me emrat më interesant në Kamenicë

  • 23/01/2022 | 17:41

Lajçiq e Hajnoc: 6 fshatrat me emrat më interesant në Kamenicë

FOTO: Arian Mavriqi

Dardana, e njohur edhe si Kamenicë është një qytezë dhe komunë në Kosovë e cila kufizohet me disa komuna të shtetit fqinj Serbia, shkruan Gazeta Metro.


Popullsia prej 36.000 banorëve është e shpërndarë në qytet dhe 57 fshatra ndersa para procesit të decentralizimit kishte 76 fshatëra, ku fshati më i madhë është Koretini.

Më poshtë Metro ju sjellë gjashtë fshatrat me emrat më interesant në Kamenicë:

1. Hajnoc
2. Dajkoc
3. Hogosht
4. Kolloleq
5. Kranidell
6. Lajçiqi

Në Kamenicë janë 23 shkolla, nga të cilat 17 janë shkolla fillore dhe dy shkolla të mesme. Po ashtu janë dy shkolla të larta dhe tri çerdhe fëmijësh./gazetametro.net

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë