Loading…

Lajcak takon Vucic, zbatimi i Marrëveshjes temë e diskutimit

  • 21/09/2023 | 23:40

Lajcak takon Vucic, zbatimi i Marrëveshjes temë e diskutimit

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, gjatë qëndrimit në New York.


Përmbajtja e bisedës ka qenë për dialogun Kosovë – Serbi, kështu Lajçak ka thënë se me Vuçiqin kanë rënë dakord për nevojën për të avancuar zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit dhe rëndësinë e uljes së tensioneve.

”Diskutim i rëndësishëm me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, në rrugën përpara në Dialogun në margjinat e #UNGA. Ranë dakord për nevojën për të avancuar zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit dhe rëndësinë e uljes së tensioneve”, ka shkruar ai në Twitter.

Lajçak është akuzuar nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti që për takimin e 14 shkurtit është koordinuar me presidentin serb Vuçiq.

Pas këtyre akuzave, emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka reaguar duke thënë se “SHBA-ja është në linjë me Lajçakun”.

Ndërkaq, Kurti për Lajçakun është ankuar duke dërguar letra në Uashington, Berlin, Paris e Romë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë