Loading…

Lajcak takohet me emisarin britanik për Ballkanin Perëndimor, temë e takimit edhe dialogu

  • 18/01/2022 | 17:18

Lajcak takohet me emisarin britanik për Ballkanin Perëndimor, temë e takimit edhe dialogu

Përfaqësuesi special i Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajcak është takuar me të dërguarin e posaçëm britanik për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach, shkruan Gazeta Metro. 


Në një postim në Twitter, Lajcak ka njoftuar se sot në Bruksel është takuar me Sir Stuart Peach, ku ka thënë se ka pasur një diskutim gjithëpërfshirës me Emisarin Peach mbi dialogun dhe çështje rajonale,

“Patëm një diskutim të mirë dhe gjithëpërfshirës rreth dialogut dhe çështjeve rajonale me të dërguarin e Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor Sir Stuart Peach sot në Bruksel”, ka shkruar Lajcak.

Në muajin dhjetor Britania e Madhe kishte caktuar si emisar për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach.

Atëbotë Ambasada e Britanisë së Madhe kishte njoftuar për disa nga prioritetet e Emisarit Special të kryeministrit britanik për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach.

Aty thuhej se ai do të angazhohet t’i përkrahë aleatët evropianë dhe amerikanë për stabilitetin rajonal përfshirë edhe përkrahjen për dialogun Kosovë-Serbi. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë