Loading…

Lajcak nga Beogradi tregon se po negociohet për një marrëveshje që Blinken ia kërkoi Kurtit

  • 03/02/2022 | 23:22

Lajcak nga Beogradi tregon se po negociohet për një marrëveshje që Blinken ia kërkoi Kurtit

Gabriel Escobar, emisari i SHBA’së për Ballkanin Perëndimor dhe emisari i BE’së për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak pas Kosovës janë ndalur në Serbi për takime zyrtare, shkruan Gazeta Metro.


Lajcak njoftoi në rrjetin social Twitter se në Beograd po negociohet për një marrëveshje që Blinken ia kërkoi Kurtit.

“E mirëprita mundësinë e sotme për të biseduar me kryenegociatorin e Serbisë, Petar Petkovic, për çështjet të cilat po diskutohen në dialog, përfshirë energjinë, personat e zhdukur dhe çështjen e targave”, ka shkruar Lajcak në Twitter.

Kujtojmë, që Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i pari që përmes një letre drejtuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, kërkoi që të rregullohet çështja e rrymës në veri të vendit.

“Ju inkurajoj që t’i kushtoni vëmendje arritjes së marrëveshjes për energji elektrike në veriun e Kosovës dhe për avancimin e qëllimeve të përbashkëta në lidhje me personat e pagjetur…”, i kishte thënë Blinken Kurtit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë