Loading…

Ky është shteti që do të miratojë kodin e ri penal që ta ndalojë seksin jashtë martesës

  • 05/12/2022 | 23:56

Ky është shteti që do të miratojë kodin e ri penal që ta ndalojë seksin jashtë martesës

Indonezia pritet të ratifikojë ndryshime gjithëpërfshirëse në kodin e saj penal të martën, konfirmuan zyrtarë të lartë, në një rishikim ligjor që kritikët thonë se mund të frenojë liritë dhe moralin policor në vendin e Azisë Juglindore.


Ndër rishikimet më të diskutueshme të kodit janë nenet që do të penalizonin seksin jashtë martesës me deri në një vit burg dhe do të ndalonin bashkëjetesën mes çifteve të pamartuara.

Fyerja e presidentit dhe përhapja e pikëpamjeve në kundërshtim me ideologjinë kombëtare laike do të jenë gjithashtu të jashtëligjshme, raporton Reuters, transmeton Paparaci.

Ekspertët ligjorë dhe grupet e shoqërisë civile thonë se ndryshime të tilla në kodin penal janë një “kthim i madh” për demokracinë e tretë më të madhe në botë.

“Shteti nuk mund të menaxhojë moralin. Detyra e qeverisë nuk është si gjyqtar midis Indonezisë konservatore dhe liberale,” tha Bivitri Susanti, një ekspert i ligjit nga Shkolla Juridike Jentera e Indonezisë.

Popullsia e Indonezisë është kryesisht myslimane dhe ka grupe të konsiderueshme hindush, të krishterësh dhe njerëz të besimeve të tjera. Shumica e myslimanëve indonezianë praktikojnë një version të moderuar të Islamit, por vitet e fundit kanë parë një rritje të konservatorizmit fetar që është depërtuar në politikë.

Nënkryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Sufmi Dasco Ahmad dhe Bambang Wuryanto, kreu i komisionit parlamentar që mbikëqyr rishikimin, i thanë Reuters se parlamenti do të mbajë një seancë plenare të martën për të ratifikuar kodin e ri.

Për dekada të tëra, rishikimi i kodit penal të epokës koloniale të vendit ka ngjallur protesta masive në vitet e fundit, megjithëse reagimi ka qenë shumë më i heshtur këtë vit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë