Loading…

Ky është ministri shqiptar që shpëtoi 2 mijë hebrenj (Video)

  • 27/01/2017 | 21:11

Ky është ministri shqiptar që shpëtoi 2 mijë hebrenj (Video)

Simon Mirakaj rrëfen për xhaxhanin e tij, Kol Bib Mirakaj për rolin e tij në vitin 1944 për shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.


Duke treguar për report TV dokumentet e kohës të nënshkruara nga dora e Kol Bib Mirakës që si Ministër i Brendshëm i Shqipërisë lëshon urdhra për të shpëtuar hebrejtë. Hebrejtë kaluan në Itali pas një vendimi të Kol Bib Mirakës për të pajisur me pasaporta shqiptare 2000 hebrenjtë që ndodheshin në territorin shqiptar, akt që mundësoi strehimin e tyre në Italinë jugore.

Madje Ministri shqiptar Miraka rrezikoi postin duke dhënë urdhëra për ata që nuk kishin pasaportë të anashkalohej çdo fomalitet nga autoritetet. Nipi Simon Mirakaj pohon se Kol Bib Mirakaj kishte refuzuar shumën e parave që hebrenjtë donin t’i jepnin atij si shpërblim një herë Shqipëri dhe tjetrën herë në Romë, ku Kol Biba ishte i mërguar dhe ku jetonte në varëfëri në kujdesjen nga urdhëri françeskan.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë