Loading…

Dialogu mes partive politike, çelës për krijimin e institucioneve

  • 06/08/2017 | 09:26

Dialogu mes partive politike, çelës për krijimin e institucioneve

Njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë konsiderojnë se para se të vazhdohet edhe njëherë seanca konstituive në Kuvendin e Kosovës, do të duhej të kishte bisedime e marrëveshje ndërmjet partive politike që të gjendet një zgjidhje dhe të mos ndodhin bllokada në formimin e institucioneve të reja.


Petrit Zogaj, analist dhe drejtor ekzekutiv i organizatës “Fol”, thotë për Radion Evropa e Lirë tha se koalicioni PAN (Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe nisma për Kosovën) apo siç thotë ai vet Partia Demokratike e Kosovës është duke bllokuar proceset dhe rrjedhimit duke e futur Kosovën në një krizë politike.

“Nëse nuk krijon shumicë të nevojshme, atëherë do të duhej të hapej dialogu politik me partitë e tjera për t’i bërë institucionet. Në këtë rast hapi i parë është për të konstituuar Kuvendin. Logjika e PAN-it në këtë rast është logjikë bllokuese. Bllokada ka një adresë edhe ajo adresë është PDK-ja, pra PAN-i nuk është, por PDK-ja”, thotë Zogaj.

Ai thekson se veprimet bllokuese ndikojnë në zhvillimin ekonomik të vendit, mirëqenien e qytetarëve dhe natyrisht edhe në politikën e jashtme.

“Logjika bllokuese nga PDK-ja në këtë rast është logjikë që po e dëmton funksionalitetin e një shteti, i cili është duke u testuar vazhdimisht me këto lloj krizash edhe artificiale, po edhe të dirigjuara nga eksponentë politikë, të cilët nuk guxojnë ta shohin veten jashtë pushtetit”, thekson Zogaj.

Analisti tjetër politik, Shkëlzen Maliqi, mendon se nga ajo që shihet në Kuvendin e Kosovës, bllokues të proceseve janë të gjitha partitë politike pjesë e Kuvendit derisa vendosin kushte dhe nuk lëshojnë pe.

Maliqi thotë për Radion Evropa e Lirë, se meqenëse ka vonesa e bllokime në formimin e institucioneve të reja duhet të ketë dialog ndërmjet partive politike.

Ai mendon se për të mos hyrë në një krizë të thellë politike, presidenti i Kosovës,Hashim Thaçi, duhet t’i ftojë partitë politike për të biseduar.

“Iniciativën duhet ta marrë ndoshta presidenti, që të zhvillojë konsultime dhe ta përshpejtojë procesin, sepse nuk ka më kuptim të vonohen ose të kushtëzohen këto dy procese [konstituimi i Kuvendit dhe formimi i Qeverisë]”, vlerëson Maliqi.

Derisa e përjashton mundësinë e zgjedhjeve si një opsion për të dalë nga kjo gjendje, analisti Maliqi thotë se tani edhe mund të ndodhë që koalicionet parazgjedhore të mos jenë ashtu siç kanë qenë deri më tash.

“Është edhe një mundësi tjetër që të shpartallohen këto konfiguracionet parazgjedhore, të kemi një lëvizje të lirë që disa subjekte të ndahen prej koalicioneve paraprake dhe të negociojnë ndërmjet vete ndoshta mund që ndonjë konfiguracion tjetër të japë ose ta bëjë qeverinë”, konsideron Maliqi.

Situata e krijuar në seancën konstituive të Kuvendit të Kosovës, sipas analistëve, burimin e ka në sistemin zgjedhor, i cili vlerësohet se nuk i ka mundësuar asnjërës parti apo koalicion, që të fitojë një shumicë parlamentare.

Pas pothuajse dy muajsh që prej mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë, Kuvendi më 3 gusht nisi seancën konstituive.

Në mungesë të deputetëve të koalicionit PAN në vazhdimin e seancës, është shtyrë konstituimi i Kuvendit për të premten, por as të premten deputetët e këtij koalicioni nuk morën pjesë në seancë.

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se pas takimit konsultativ të përfaqësuesve të subjekteve politike parlamentare, është vendosur që një takim i ngjashëm konsultativ, me vazhdimin e seancës konstituive të Kuvendit të mbahet të mërkurën, më 9 gusht.

Përfaqësuesit ndërkombëtarë në Kosovë, kanë thënë se për Kosovën është e rëndësishme që të ketë Kuvend dhe Qeveri funksionale sa më shpejt që është e mundur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë