Loading…

Ky do të jetë buxheti i ri i Ushtrisë së Kosovës: Kaq kanë vendet e rajonit

  • 17/05/2019 | 22:02

Ky do të jetë buxheti i ri i Ushtrisë së Kosovës: Kaq kanë vendet e rajonit

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë ka publikuar një studim të ri për shpenzimet ushtarake të vendit tonë si dhe atyre fqinje.


Sipas këtij studimi shteti që bënë më së shumti shpenzime për ushtrinë në rajon është Serbia. Ajo shpenzon 590 milionë euro, apo më shumë se të gjitha shtetet tjera të Ballkanit Perëndimorë të bëra bashkë.

Shqipëria, që është edhe vend anëtar i NATO’s është në vendin e dytë me 157 milionë euro shpenzime ushtarake.

Kosova ndërkohë me ushtrinë e saj të re, do shpenzojë më së paku me 53 milionë euro, që është afër 71 milionë eurove në vit që anëtari i NATO’s Mali i Zi investon në mbrojtjen e saj.

Kjo është infografika e publikuar nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë:

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë