Loading…

Kushtetuesja kthen mbrapsht ankesën e Lushtakut

  • 30/11/2016 | 22:33

Kushtetuesja kthen mbrapsht ankesën e Lushtakut

Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka shpallur të papranueshme ankesën e dërguar nga të akuzuarit e një rasti që ka të bëjë me një tender në KEK.

Të akuzuarit e këtij procesi që në këtë rast janë Arben Gjukaj, Driton Pruthi, Milazim Lushtaku, Esat Tahiri, Azem Duraku e Sami Lushtaku janë ankuar në kushtetuese rreth një aktvendimi të Gjykatës Supreme të 26 nëntorit të vitit të kaluar duke pretenduar se ky vendim ka shkelur të drejtat e tyre dhe kishin kërkuar nga kushtetuesja që të vendosë masë të përkohshme duke e ndaluar procedimin e rastit në Gjykatën Themelore të Prishtinës.

Por Gjykata Kushtetuese konsideron se parashtruesit e kërkesës nuk kanë arritur të provojnë se Gjykata Supreme u ka shkelur të drejtat dhe liritë e tyre kushtetuese.

“Gjykata thekson se, si rregull i përgjithshëm, interpretimi i ligjit është ekskluzivisht çështje për gjykatat e rregullta, të gjeturat dhe konkluzionet e të cilave në këtë drejtim janë detyruese për Gjykatën Kushtetuese. Megjithatë, kur vendimi i gjykatës së rregullt është qartazi arbitrar, Gjykata mund dhe duhet ta shqyrtoje atë”, thuhet në vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Gjykata gjithashtu konstaton se mospajtimi i parashtruesve të kërkesës me rezultatin e rasti nuk mund të ju shërbejë atyre si e dreth për të pretenduar se u janë shkelur e drejta e lirisë dhe sigurisë dhe të drejtat e tjera të garantuara me kushtetutë.

Duke u thirrur në gjetjet e mësipërme, gjykata e refuzoi kërkesën e parashtruesve si qartazi të papranueshme.

“Gjykata konstaton se kërkesa e parashtruesve nuk i plotëson kriteret e pranueshmërisë, të përcaktuara me Kushtetutë dhe te parapara më tej në Ligj dhe të specifikuara në Rregullore te punës. Rrjedhimisht, kërkesa është qartazi e pabazuar në baza kushtetuese dhe, në pajtim me rregullin 36 (1) (d) dhe (2) (b) dhe Cd) të Rregullores se punës, ajo është e papranueshme”, thuhet në vendim.

lushtaku-1 lushtaku-2 lushtaku-3 lushtaku-4 lushtaku-5 lushtaku-6 lushtaku-7 lushtaku-8 lushtaku-9 lushtaku-10 lushtaku-11 lushtaku-12 lushtaku-13

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë