Loading…

Kush mund të shtyjë zgjedhjet lokale?

  • 07/09/2021 | 21:34

Kush mund të shtyjë zgjedhjet lokale?

Pavarësisht se Lëvizja Vetëvendosje ende nuk ka dalë me ndonjë qëndrim për shkurtimin e kohës së fushatës zgjedhore, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjuufca ka hedhur idenë që zgjedhjet lokale të shtyhen për disa muaj.


Mirëpo partitë opozitare gjatë ditës së sotme kanë kundërshtuar mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve lokale. Shtyrjen e  zgjedhjeve po e kundërshtojnë edhe nga shoqëria civile.

Naim Jakaj nga Instituti për Studime Sociale thotë se partitë duhet ta zhvillojnë fushatën në media sociale.

“Për momentin do të ishte mirë që të vendoset për shkurtimin e  fushatës, apo mos mbajtjen e saj fare. Sot ka televizione dhe rrjete sociale shumë më tepër që politikanët mund t’i shfrytëzonin për komunikim me qytetarët dhe në këtë mënyrë do të kontribuonin për shëndetin publik”, deklaroi Naim Jakaj.

Ndërsa njohësi i çështjeve juridike Asdren Bytyqi tregon se a ekziston mundësia të shtyhen zgjedhjet lokale.

“Presidentja në bazë të kompetencave që ia përcakton Kushtetuta e merr këtë vendim, mirëpo në praktik dhe në bazë të Ligjit të zgjedhjeve, organi kompetent për të vlerësuar nëse janë të mundshme rrethanat për t’u mbajtur zgjedhjet është Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve.

Për shkak të pandemisë, parë nja viti presidenti i atëhershëm Hashim Thaçi kishte marrë vendim për të shtyrë zgjedhjet për kryetarë të Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut.

Thaçit rekomandimin ia kishte përcjellë KQZ-ja që ishte këshilluar nga IKSHPK-ja.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë