Loading…

Kush janë top 5 milionerët e Bitcoin’it

  • 25/01/2018 | 18:16

Kush janë top 5 milionerët e Bitcoin’it

Bitcoin është një aset digjital dhe sistem i pagesave me një kapitalizim tregu prej rreth 251 miliard$, duke ju referuar  Coindesk.com, 8 Januar, 2018.


Kjo valutë është digjitale virtuale krijohet nga shpenzuesit që kanë kompjuter me përformancë të fortë, këta kompjuter zgjedhin dhe numërojnë Algoritmenet komplekse dhe kjo quhet “Mining” shuma e tyre është e kufizuar parashihet që të bëhen 21 milionë Bitcoins.

Bitcoins janë kokrra ari me numra të veçantë serik. Pas kësaj valute digjitale fshihet një teknologji komplekse ‘Blockchain’ që merret me zëvendësimin e procedurave të sigurisë konvencionale të transaksionit të pagesave. Teknologjia funksionon si një sistem kontabël virtual përmes të cilit mund të drejtohesh drejtpërdrejt në mes të palëve, transmeton Gazeta Metro.

Më poshtë janë ndër 5 investitorët kryesorë në bitcoin, të përpiluar nga raportet e fundit të medias.

Barry Silbert

Barry Silbert është Kryeshef Ekzekutiv dhe themeluesi i Grupit ‘Digital Currency’. Misioni i kompanisë së tij është përshpejtimi i zhvillimit të sistemit financiar botëror dhe realizon këtë mision duke ndërtuar dhe mbështetur kompanitë bitcoin dhe blockchain. Firma ka investuar në më shumë se 75 kompani të lidhura me bitcoin dhe është firma kryesore në botë për investimin në kompanitë që lidhen me bitcoin. Në një transaksion të kohëve të fundit, ‘Digital Currency Group’ bleu CoinDesk, një burim kryesor i lajmeve bitcoin, i cili drejton konferencën vjetore të industrisë bitcoin. Kompania Silbert gjithashtu është një firmë tregtare e fokusuar në monedhat dixhitale, dhe Grayscale, një kompani e fokusuar në investimin e monedhës dixhitale. Silbert gjithashtu nisi Trustin e Investimeve të Bitcoin (OTC: GBTC), një fond shkëmbimi tregtar (ETF) që gjurmon çmimin e bitcoin.

Blythe Masters

Blythe Masters është ish-drejtoreshë në J.P. Morgan Chase & Co. (NYSE: JPM).  Aktualisht, ajo është drejtoreshë ekzekutive e ‘Holdings Digital Asset.’ Kompania ndërton mjete të përpunimit  që përmirësojnë efikasitetin, sigurinë, pajtueshmërinë dhe shpejtësinë e shlyerjes së tregtimit të letrave me vlerë, veçanërisht bitcoin’it. ‘Holdings Digital Asset’ kërkon të aplikojë teknologjinë blockchain për aktivitetet tipike të Wall Street. Kompania ka ngritur 60 milion dollarë në fonde, dhe interesant, klienti i tij i parë është J.P. Morgan Chase, i cili po teston teknologjinë blockchain për të zgjidhur më shpejt transaksionet. Shumë njerëz mendojnë se Masters i dha bitcoin’it shumë legjitimitet me ‘Digital Asset Holdings,’ duke pasur parasysh reputacionin e saj të kaluar në Wall Street. Kompania e saj tani ka gjashtë zyra në tre kontinente.

Dan Morehead

Dan Morehead është themeluesi i ‘Pantera Capital’, investimi i parë në botë që u fokusua ekskluzivisht në kriptotransportet. Në vitin 2013, Pantera lançoi kriptofundin e saj të parë dhe aktualisht është një nga pronarët më të mëdhenj institucionalë të kripto-monedhave. Fondi ka ofruar një kthim më shumë se 24,000 për qind për investitorët që nga debutimi i tij. Në numërimin e fundit, ai kishte investuar në 43 kompani të lidhura me kriptot aktuale. Këto shkojnë nga shkëmbimet dhe firmat e investimeve, të tilla si Polychain Capital dhe Bitstamp, në monedha, të tilla si Augur. Një ish-tregtar Goldman Sachs, Morehead ishte gjithashtu kreu i tregtisë makro dhe CFO në Tiger Management. Morehead është në bordin e Bitstamp, një shkëmbim tregtar që përdoret nga CME si një input për çmimet vend.

Tyler dhe Cameron Winklevoss

Tyler dhe Cameron winklevoss u bënë miliarderët e parë nga një rritje të kohëve të fundit në çmimet bitcoin. (Shihni më shumë: Binjaket e Winklevossit janë miliarderë të parë të Bitcoin-it.)

Ata pretendojnë të kenë rreth 1% të të gjithë bitcoin në qarkullim dhe kanë hartuar një sistem të përpunuar për të ruajtur çelësin e pasurisë së tyre. Binjakët Winklevoss janë të fokusuar në ndërtimin e një ekosistemi për të tërhequr investitorë institucionalë dhe tregtarët e ditës në kriptokalitetin. Për këtë qëllim, ata filluan me Gemini – shkëmbimi i parë i rregulluar në botë për kriptocuren. Vëllezërit Winklevoss gjithashtu kanë aplikuar për të ngritur një ETF bitcoin për ta bërë kriptokalitetin të aksesueshëm për investitorët me pakicë, transmeton Gazeta Metro.

Michael Novogratz

Miliarderi Michael Novogratz ka investuar rreth 30% të pasurisë së tij në kriptomonedha. Ai filloi të investonte në vitin 2015 dhe shpalli një fond prej 500 milionë dollarë, që përfshin 150 milionë dollarë të pasurisë së tij, në vitin 2017. Mandati i fondit është i gjerë në krahasim me firmat ekzistuese të investimeve dhe përfshin aktivitete të krijimit të tregut në hapësirë. Novogratz është bërë gjithashtu një ekspert i shquar në lëvizjet e çmimeve të bitcoin dhe ka parashikuar një cak të çmimit prej 40,000 dollarë për kriptokalitetin deri në fund të vitit 2018. (Shih gjithashtu: Bitcoin: Çfarë do të mbajë në dyqan në 2018?)

Investimi në kriptomonedha dhe oferta të tjera fillestare të monedhave (“ICOs”) është shumë e rrezikshme dhe spekulative, dhe ky artikull nuk është një rekomandim nga Investopedia ose shkrimtari për të investuar në kripto të valutave ose ICO të tjera. Meqenëse situata e çdo individi është unike, një profesionist i kualifikuar duhet të konsultohet gjithmonë para se të marrë ndonjë vendim financiar. Investopedia nuk bën asnjë përfaqësim ose garanci për saktësinë apo kohën e duhur të informacionit të dhënë në këtë dokument. Që nga data e shkrimit të këtij neni, autori zotëron 0.001 bitcoin./Gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë