Loading…

Kush ishin prindërit e Adolf Hitlerit?

  • 24/01/2021 | 13:37

Kush ishin prindërit e Adolf Hitlerit?

Familja shpesh e injoruar e diktatorit më të keq të botës Adolf Hitler, i cili është një nga figurat më famëkeqe dhe ikonike në të gjithë historinë njerëzore. Gjithçka rreth tij, duke përfshirë zgjedhjen e tij të mustaqeve, dashurinë për Bariun Gjerman, formimin si një artist i dështuar, ngritja e pamëshirshme e pushtetit, modelet e të folurit dhe dinakëria ushtarake, është shqyrtuar dhe rishikuar herë pas here nga një publik i magjepsur dhe i tmerruar, transmeton Gazeta Metro.


Përkundër gjithë informacionit dhe vëmendjes dokumentare që Hitleri merr në një shkallë masive, shumë pak flitet për prindërit e tij. Në një ditë dhe moshë ku të gjithë, përfshirë pjesëmarrësit në shfaqje televizive si Ndërhyrja dhe Hoarders, marrin kontrolle të plota të sfondit prindëror, kjo qëndron si e çuditshme. Kush ishin prindërit e Adolf Hitlerit? Mënyra se si ai u rrit kishte ndonjë ndikim në rezultatin përfundimtar të karakterit të tij? A ishin ata gjallë për të parë djalin e tyre duke u bërë një përbindësh?

Klara Hitler, nëna e Adolf Hitler
Nëna e Alois ishte një fshatare e pamartuar që mbeti shtatzënë me fëmijën e një burri të panjohur. Kjo lë në dyshim prejardhjen e Adolf Hitlerit. Një çështje që do të thotë pak për ne, por do të thoshte shumë për të. Klara Hitler ishte një shembull kryesor i gruas mesatare që jetonte në Austro-Hungari gjatë shekullit të 19-të. Ajo kishte prejardhje fshatare dhe punonte si shërbyese shtëpie për një familje lokale gjatë viteve të adoleshencës së saj. Ajo u zgjodh të martohej me një burrë shumë më të madh se ajo, Alois Hitler, i cili ishte njëzet e tre vjet më i madh se ajo. Klara Hitler kishte tre fëmijë para se të lindte me Adolfin në vitin 1889.
Dy nga fëmijët e saj vdiqën nga difteria gjatë të njëjtit dimër brutal të vitit 1887. Një humbje e tillë ishte një dukuri e trishtueshme por e zakonshme gjatë kësaj kohe. Pas vdekjes së Alois në 1903, Klara mori pensionin e tij qeveritar dhe u zhvendos me fëmijët e saj të mbijetuar në Linz ku ajo do të jetonte duke u kujdesur për familjen e saj. Në biografinë e tij ‘Mein Kampf’ Hitleri përshkroi një marrëdhënie të dashur dhe të ngushtë me nënën e tij. Në vitin 1906, vetëm disa vjet pas vdekjes së Alois, Klara u diagnostikua me kancer të gjirit. Adolf dhe vëllezërit e motrat e tij avokuan për përdorimin e një trajtimi të ri eksperimental, jodoform, një pararendës i trajtimeve moderne të kimioterapisë.

Sidoqoftë, jodoformi doli të ishte toksik dhe përfundimisht fatal. Ajo vdiq më vonë atë vit. Raportohet se Hitleri ishte shkatërruar nga vdekja e nënës së tij dhe se hidhërimi i tij ishte i pakufishëm. Para se të fillonin trajtimet fatale, Adolf ishte duke studiuar art në Vjenë, larg një njeriu që do të bëhej më vonë. Ngjashëm me Alois, asgjë nuk qëndron në jetën e Klarës që e veçon atë nga qytetarët mesatarë të Austro-Hungarisë së kohës. Ajo jetoi jetën e qetë dhe tragjike të një qytetareje të klasës së mesme të Evropës së shekullit të 19-të.

Alois Schicklgruber, babai i Adolf Hitler
Babai i Adolf Hitlerit ishte një fëmijë jasht martese. Babai i Alois nuk u njoh kurrë, kështu që ai, me sa duket, mori mbiemrin e nënës së tij Schicklgruber. Kjo nuk e pengoi karrierën e tij të gjatë si anëtar i agjencisë doganore austriake, sjell pyetje në lidhje me politikat e Adolf Hitlerit në lidhje me prejardhjet familjare.Pavarësisht prejardhjes së tij, Alois u bashkua me agjensinë doganore të Austrisë dhe filloi një karrierë të gjatë dhe të suksesshme duke punuar për Perandorinë Austriake. Nëpunësit civilë në Austri respektonin një regjim të rreptë që ishte i ngjashëm me karrierën ushtarake të asaj kohe. Burokracia gjermane dhe austriake ishin një përzierje e ngurtësuar e një ushtrie dhe oborrit mbretëror.

Në moshën 39 vjeçare, duke përdorur ndikimin e tij si një shërbëtor i vendosur perandorak, Alois bëri peticion që emri i tij të ndryshohej për të pasqyruar emrin e njerkut të tij në vend të mbiemrit të nënës së tij. Mbiemri i njerkut të tij ishte Hiedler. Kur emri u transkriptua në dokumentet zyrtare që shënuan ndryshimin e sanksionuar të emrit, ai shkruhej si Hitler sesa Hiedler. Adolf Hitleri nuk ishte aspak Hitler. Akoma më interesante ishin spekulimet lokale se Alois dhe gruaja e tij, Klara, kishin lidhje familjare, supozohet se ishin kushërinjtë e parë. Një burim thotë se ka pasur disa grindje nga magjistratët vendas në lidhje me statusin e tyre si kushërinjë të mundshëm.

Por duke parë që Alois nuk mund të provonte ose përgënjeshtronte trashëgiminë e tij atërore, kjo çështje ishte parendësi. Alois ka vdekur në vitin 1903 në moshën gjashtëdhjetë e pesë pas një karriere të gjatë dhe të qetë duke punuar për qeverinë e Perandorisë Austro-Hungareze. Në atë kohë Adolf ishte trembëdhjetë vjeç. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë