Loading…
Kush është kryeministrja që me shami vizitoi të prekurit myslimanë: 6 fakte që nuk i dini për Jacinda Ardern
  • 17/03/2019 | 09:35

Kush është kryeministrja që me shami vizitoi të prekurit myslimanë: 6 fakte që nuk i dini për Jacinda Ardern

Kryeministrja e Zelnadës së Re, Jacinda Ardern fitoi zemrat e shumë njerzëve në botë pas reagimit dhe solidariteti të saj ndaj myslimanëvë pas sulmit terrorist në shtetin e saj ndaj këtij komuniteti, transmeton Gazeta Metro.


Ardern edhe me heret kishte fituar simpatinë e njerzëve pasi kishte marrë fëmijën e saj të sapo lindur në OKB. Dhe kishte luajtur më të gjatë seancave të Asamblesë.

Gazeta Metro ua sjellë disa fakte që nuk i keni ditur për Kryeministren Ardern.

1.   Është gruaja më e re në botë si udhëheqëse shteti

Në moshën 37 vjeç ajo u bë kryemistre e Zelandës së Re.

2.   Ajo është një liberale progressive

17 vjet u anatarësua në partinë Laburiste të Zelandës së re.

3.   Njihet për qëndrimet e saj për barazi gjinore.

. Ajo dhe burri i saj, Clarke Gayford janë duke i  luftuar rolet gjinore. Pas lindjes së fëmijës së tyre, pushimin e lehonisë e kishin ndarë të dy. Tani burri i saj është ai që luan rolin e dados.

5.   Ajo është e njohur për denoncimin e gjuhës me standarde të dyfishta.

Gjithmonë denoncon veprimet për të cilat gratë kritikohen, ndërsa burrat lavdrohen. Pastaj qëndrimet e saja ndaj të huajve e kanë bërë një ikonë botërore.  Sidomos pas vizitës së saj për ngushëllime te myslimanët ku e kishte veshur shaminë islame.

6. Ajo është kryeministrja e parë pas Benazir Butos në Pakistan, që bëhët nënë deri sa është në postin e kryeministres.

Pas skandalëve të qeverisë së kryeministrit, Justin Trudeau, sytë e progresive janë kthyer nga ajo./gazetametro.net

Kryeministrja e Zelandës së Re me shami në kokë shkon t’i ngushëllojë komunitetin mysliman pas sulmit terrorist në xhami

 

Më të fundit
...
  • 23/05/2019 | 23:22
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë