Loading…

Kush është Irfete Spahiu, gruaja e parë gjeneralmajore dhe Inspektore Gjenerale e FSK’së

  • 27/05/2022 | 22:02

Kush është Irfete Spahiu, gruaja e parë gjeneralmajore dhe Inspektore Gjenerale e FSK’së

Gjeneralja e FSK-së, Irfete Spahiu nga kjo e premte do ta mbajë edhe një gradë tjetër. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka graduar Spahiun gjeneralmajore në FSK.


Përveç kësaj, gjeneralmajorja e ushtrisë është emëruar edhe Inspektore Gjenerale e FSK-së. Fakti që Irfete Spahiu është gruaja e parë në Kosovë që mban gradën e gjeneralmajores e bën më të veçantë këtë ceremoni.

Njësoj si detyrat tjera, edhe këtë detyrë Spahiu u zotua se do ta kryejë me përgjegjësi.

“Faleminderit të gjithëve për prezencën mbi të gjitha kjo është përgjegjësi e imja, po shpresoj dhe besoj, ashtu siç kam besuar deri më tani në veten time që, besimin që institucionet e Republikës së Kosovës ma kanë dhënë, do ta kryej me nder dhe dinjitet”.

Por kush është gjeneralmajorja më e re e Ushtrisë së Kosovës?

Irfete Spahiu mban gradën gjeneral brigade nga 6 marsi i vitit 2018, duke u bërë e para grua me këtë gradë në Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Ajo ka udhëhequr Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes të FSK-së në Ferizaj. Spahiu është një juriste dhe ekonomiste.  Është fëmija i parë i dy prindërve mësues të pensionuar.

Në vitet ’90 ajo ka punuar në Këshillin për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, si bashkëpunëtore profesionale.  Karrierën ushtarake e ka filluar më 6 mars 1996, kur ka dhënë edhe betimin në UÇK.

Në prill të vitit 1998 në Zonën Operative të Drenicës, Spahiu ishte një ndër pesë eprorët e parë të kësaj zone dhe e vetmja grua në këtë pozitë.  Pas luftës, në vitin 2000, ajo u gradua si kolonelja e parë dhe e vetmja grua me këtë grade, duke u bërë një ndër 34 eprorët e parë të Trupave Mbrojtëse të Kosovës.

Më pas në FSK, Spahiu shërbeu për tre vjet e gjysmë si drejtore e departamentit për personelin, kurse nga viti 2012 mori detyrën e zëvendëskomandantit të FSK-së.  Spahiu është në përfundim të dy doktoraturave, të dyja në fushën e ekonomisë dhe financave.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë