Loading…

Kush është dhe prej nga vjen Avdullah Hoti, kandidati i LDK’së për Kryeministër

  • 16/05/2017 | 13:40

Kush është dhe prej nga vjen Avdullah Hoti, kandidati i LDK’së për Kryeministër

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur që në zgjedhjet e 11 qershorit të shkojë më një kandidat të ri për Kryeministër. Hoti ishte hija e Isa Mustafës. Lideri i LDK’së, pas tërheqjes nga gara për kryeministër, aty delegoi njeriun e tij. 


Pas tërheqjes së Isa Mustafës për ta marrë kreun e ekzekutivit, Avdullah Hoti edhe zyrtarisht është kandidat i kësaj partie për postin e Kryeministrit.

Por kush në fakt është Avdullah Hoti, aktualisht ministër i Financave, të cilit sot Lidhja Demokratika ia besoi atij kandidaturën për postin e të parit të Qeverisë, nëse arrin që të dal fitues në zgjedhjet e 11 qershorit.

Hoti vjen nga komuna e vogël e Rahovecit, dhe nuk ishte person me peshë në LDK. Por, ai ishte i afërt me kryetarin e kësaj partie, Isa Mustafën. Që nga puna në Universitetin e Prishtinës, në Komunë të Prishtinës, e tani edhe në Qeveri, gjithëherë ai ka qenë dora e djathtë e Mustafës. Mund të thuhet lirisht, se Isa Mustafa pas tërheqjes nga gara për kryeministër, aty dërgoi njeriun e tij.

Biografia e Avdullah Hotit:

Arsimi: Ka studiuar menaxhment dhe informatikë në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës gjatë viteve 1994-1998. Studimet e magjistraturës (2001-2002) dhe të doktoratës (2003-2007) për ekonomiks i ka përfunduar në Staffordshire University, Britani e Madhe. Më 2008 është certifikuar nga Staffordshire University për metoda hulumtuese dhe mentorim të studentëve të doktoratës.

Përvoja akademike dhe hulumtuese: Ka filluar angazhimin si asistent mësimor në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës në vitin 1998. Në vitin 2008 është zgjedhur Profesor Asistent, ndërkaq më 2012 është zgjedhur profesor i asocuar. Në këtë fakultet ligjëron disa kurse në studimet bachelor, master dhe të doktoratës. Në Kolegjin Dardania në Prishtinë ligjëron mikroekonominë dhe makroekonominë. Ka ligjëruar në Universitetin e Pejës gjatë vitit 2008-2009. Gjatë viteve 1999-2004, ka punuar si hulumtues, me kohë të pjesshme, në Institutin Riinvest në Prishtinë. Ka qenë anëtar i Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës gjatë viteve 2007-2009. Ka qenë anëtar i disa këshillave profesionale dhe akademike në vend dhe jashtë. Ka publikuar gjashtë tekste, në gjuhën angleze, prej tyre dy si autor i vetëm dhe katër si bashkautor. Ka publikuar 16 artikuj shkencorë në revista ndërkombëtare lidhur me tregun e punës, zhvillimin ekonomik dhe tranzicionin, arsimin, migracionin dhe remitancat dhe fusha të tjera.  Ka marrë pjesë në shumë konferenca shkencore ndërkombëtare dhe vendore.

Angazhimet politike: Ministër në largim i Financave në koalicionin PDK-LDK, me kryeministër Isa Mustafën. Gjatë viteve 2006-2007, ka qenë Këshilltar i Lartë i Ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të Kosovës. Gjatë viteve 2008-2009, ka qenë Këshilltar për Ekonomi i Kryetarit të Komunës së Prishtinës. Për një mandat (2010-2013) ka qenë Nënkryetar i Komunës së Prishtinës. Nga viti 2006 është anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Nga viti 2010, është anëtar i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës. Nga viti 2011, ka kryesuar Këshillin e Ekspertëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Në qershor 2014, është zgjedhur Deputet i Kuvendit  të Republikës së Kosovës nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Është i martuar dhe ka dy djem, Ledionin dhe Antianin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë