Loading…

Kusari-Lila: Vendimi i sotëm për taksën, të kushtëzohet me kërkesa të qarta ndaj Serbisë

  • 21/11/2018 | 17:04

Kusari-Lila: Vendimi i sotëm për taksën, të kushtëzohet me kërkesa të qarta ndaj Serbisë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Alternativës, Mimoza Kusari Lila, e ka mirëpritur vendimin e Qeverisë për rritjen e taksës ndaj produkteve të Serbisë dhe atyre të Bosnjës në 100%.


Kusari-Lila përmes një statusi në Facebook, ka thënë se vendimi i Qeverisë është shumë i qëlluar, pas sjelljeve të fundit të Serbisë ndaj Kosovës, përcjell gazetametro.net.

Ky vendim, sipas saj duhet të kushtëzohet me kërkesa të qarta ndaj Serbisë, në mënyrë që ajo të ketë presion nga kompanitë e saj për të plotësuar kushtin e vendosur nga Kosova.

Tutje, Kusari-Lila ka numëruar tri çështje me të cilat duhet të lidhet kushti.

‘Zbatimin e marrëveshjes së Energjisë, zbatimin e marrëveshjes së lëvizjes së lirë dhe ndaljen e menjëhershme të luftës diplomatike të Serbisë ndaj Kosovës’, ka shkruar ajo.

Ndryshe, dy javë më parë Qeveria e Kosovës vendosi taksën prej 10% ndaj produkteve të Serbisë, ndërsa sot e ngriti atë në 100%./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë