Loading…

Kusari-Lila angazhohet për angazhim në tolerancën ndërfetare

  • 31/01/2017 | 17:28

Kusari-Lila angazhohet për angazhim në tolerancën ndërfetare

Në Gjakovë është mbajtur një tryezë ku morën pjesë Kryetarja e  Komunës, Mimoza Kusari – Lila dhe ambasadorit amerikan, Greg Delawie.

Në fjalën e saj para të pranishmëve, Kusari – Lila ka thënë se në komunën e Gjakovës edhe ato pak raste të bashkëngjitjes së organizatave terroriste, janë raste të izoluara e të cilat nuk vijnë nga njerëz të lidhur tradicionalisht me fenë, por nga njerëz që për përfitime të caktuara e kanë kryer veprimin në fjalë.

Megjithatë, kryetarja Kusari – Lila ka shtuar se kjo nuk duhet të krijojë vetëkënaqësi por përkundrazi duhet të nxisë angazhim të shtuar që situate të jetë edhe më e mirë në të ardhmen.

Ambasadori amerikan ka vlerësuar harmoninë ndërfetare në Gjakovë, duke e vlerësuar si pasuri e cila duhet të shtohet në të ardhmen, thuhet në komunikatën për media.

Ai ka thënë se janë institucionet kosovare ato që e bartin barrën kryesore për ta krijuar një perspektivë e një vend më të mirë për të rinjtë e vendit, si njëra prej mënyrave më të mira për largimin e tyre nga rruga dhe nga ekstremizmi fetar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë