Loading…

Kusari: Bravo atij që guxoi të fotografojë Jahtën

  • 31/03/2017 | 11:29

Kusari: Bravo atij që guxoi të fotografojë Jahtën

Flutura Kusari, eksperte në pjesën juridike të medias, ka përgëzuar personin që ka guxuar të shkrep fotot ku shihet në Jahtë në Budvë kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti.


Kusari në një reagim në Facebook, ka kërkuar që t’u besohet më shumë burimeve të gazetarëve, dhe mos të kërkohet zbulimi i tyre, pasi sipas saj ata janë të mbrojtur nga instrumente ligjore vendore dhe ndërkombëtare.

a

Flutura Kusari

““Një lëvdatë publike për burimin e gazetarit në rastin e jahtit. Bravo që ka pasë guxim me e shkrepë foton dhe me e nda me gazetarë. Shumica prej nesh s’kishim pasë guxim”, ka shkruar ajo. Sipas saj janë të mbrojtur nga instrumentet ligjore vendore dhe ndërkombëtare.

Ajo ka thënë se janë burimet e gazetarëve ata që e bëjnë pushtetin të jetë më pak abuziv.

“Pa burime qindra mijëra abuzime të pushtetit nuk do të ishin bërë kurrë publike. Burimet e gazetarëve dhe sinjalizuesit janë heronjët e vërtetë të çdo shoqërie!”.

Fotot e kryetarit Ahmeti në Jahtë në Budva, janë publikuar nga Gazeta Metro, të shtunën në mbrëmje. Të parit të Prishtinës i janë dashur gjashtë ditë që ta pranojë se ai ishte vërtetë në Jahtën e Devollëve, dhe aty kishte takuar edhe pronarin Blerim Devolli.

Ahmeti fillimisht ishte munduar ta fsheh prezencën në këtë Jahtë, biles edhe duke fyer e sharë mediat që i kishin publikuar ato foto. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë