Loading…

Kurti uron Albanesen për fitoren: Ky është një ndryshim thelbësor për Australinë

  • 21/05/2022 | 21:09

Kurti uron Albanesen për fitoren: Ky është një ndryshim thelbësor për Australinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka uruar kryeministri në ardhje të Australisë, Anthony Albanese, i cili si lider i Partisë Laburiste Australiane, do të bëhet kryeministri i ardhshëm i shtetit, pasi që ka arritur ta mposht në zgjedhje konservatorin dhe kryeministrin aktual, Scott Morrison.


Kurti zgjedhjen e liderit laburit australian, e ka konsiduar ndryshim thelbësor në politikën australiane.

“Urime laburistëve australianë dhe Anthony Albanese. Ky ndryshim thelbësor në politikat australiane, është jo vetëm i mirë për popullin e Australisë, por dhe politikat progresive klimatike të laburistëve janë pozitive për botën”, ka shkruar kryeministri Kurti në Twitter.

Anthony Albanese është bërë i njohjur si mbrojtës i sistemit të kujdesit shëndetësor falas në Australi, një republikan dhe një tifoz i pasionuar i ligës së regbit. 59-vjeçari me nofkën “Albo” është rritur në banesat sociale nga një nënë beqare me pension invaliditeti. Ai shpesh e ka përmendur edukimin e tij si bazë për bindjet e tij progresive.

Fitorja e Albaneses është parë me entuziazëm të madh nga socialdemokratët dhe të majtit që veprojnë në politikë në pjesë të ndryshme të botës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë