Loading…

Kurti takoi kongresistët Jones, Aderholt, Himes, McClain dhe Torres

  • 19/05/2022 | 20:27

Kurti takoi kongresistët Jones, Aderholt, Himes, McClain dhe Torres

Avokimi për anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe BE, si dhe rritja e investimeve amerikane në Kosovë ishin temat kryesore që ngriti kryeministri Albin Kurti në takimet e ndara me kongresistin Mondaire Jones dhe kongresistët Robert Aderholt, Jim Himes, Lisa McClain dhe Ritchie Torres.


Kurti shprehu mirënjohjen për mbështetjen e kongresistëve amerikanë për Kosovën, si dhe për promovimin e paqes, sigurisë dhe stabilitetit afatgjatë për rajonin tonë drejt integrimeve evropiane dhe euroatlantike.

Ai theksoi angazhimin e Qeverisë dhe progresin në luftimin e krimit dhe të korrupsionit, duke veçuar ngritjen e Kosovës për 17 vende sipas indeksit të perceptimit të korrupsionit të Transparency International, dhe renditjen si të parët në rajon sipas “World Justice Project”.

Duke potencuar angazhimin e përbashkët në avancimin e parimeve demokratike, u bisedua për rëndësinë e rritjes dhe thellimit të bashkëpunimit edhe në ekonomi, mbrojtje e siguri, ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë