Loading…

Kurti takohet me përfaqësuesin e Rockefeller Foundation, flasin për krijimin e vendeve të punës

  • 08/06/2021 | 19:54

Kurti takohet me përfaqësuesin e Rockefeller Foundation, flasin për krijimin e vendeve të punës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka zhvilluar sot një takim virtual me presidentin e Rockefeller Foundation të SHBA-së, Rajiv Shah, president i Fondacionit dhe ish- administrator i USAID-it në administratën e presidentit Barack Obama dhe drejtorin e Iniciativës për Financa Inovative të Fondacionit, Mike Muldoon.


Kurti me këtë rast ka prezantuar disa nga objektivat kryesore të Qeverisë, duke përfshirë uljen e nivelit të varfërisë dhe pabarazisë, krijimin e vendeve të reja të punës, luftimin e COVID-19, si dhe promovimin e energjisë së ripërtërirë dhe të ekonomisë së gjelbër.

Ndërsa Rajiv Shah dhe Mike Muldoon shprehën gatishmërinë për të bashkëpunuar me Qeverinë e Kosovës në përmbushjen e këtyre objektivave, të cilat janë edhe pjesë e misionit të vetë Fondacionit Rockefeller.

Ata thanë Qeveria Kurti ka një mundësi ‘të artë’ jo vetëm për të ndryshuar jetën e qytetarëve, por edhe për të shërbyer si një model i qeverisjes së mirë për të gjithë botën, si për rimëkëmbjen ekonomike dhe krijimin e vendeve të punës pas pandemisë, ashtu edhe për tranzicionin e suksesshëm drejt një ekonomie më të barabartë dhe të gjelbër, thuhet në një komunikatë për media.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë