Loading…

Kurti sot në Bruksel, kjo është agjenda

  • 07/12/2021 | 07:51

Kurti sot në Bruksel, kjo është agjenda

Kryeministri Albin Kurti, ka udhëtuar për në Bruksel të Belgjikës, shkruan Gazeta Metro.


Të martën aty mbahet takimi i përbashkët i Këshillit të Kosovës dhe Bashkimit Evropian për Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit e njohur si MSA.

Ky është dokumenti i parë dhe deri tani i vetmi kontraktual i nënshkruar nga Republika e Kosovës dhe BE-ja I nënshkruar qysh në tetor të 2015-ës.

Nikoqir të delegacionit nga Prishtina do të jenë përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell dhe komisionari për zgjerim, Oliver Varhelyi.

Ndërkohë një takim tjetër Brukseli nuk po mund ta organizoj. Bëhet fjalë për planin që kryeministri kosovar, Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq të takoheshin në kuadër të dialogut deri në fund të vitit.

“E kemi bërë të qartë, pas dy takimeve këtë vit, që parakusht për takimin e radhës duhet të jetë gatishmëria e të dyja palëve që të pajtohen rreth rezultateve konkrete për të mirën e qytetarëve të tyre. Kontaktet e fundit të Borrell, dhe diplomacia e Përfaqësuesit të BE-së për dialog Miroslav Lajçak treguan që aktualisht nuk ka gatishmëri” tha zëdhënësi për politikë të jashtme në Komisionin Evropian, Peter Stano.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë