Loading…

Kurti: Njohja reciproke Kosovë-Serbi rruga e vetme për ruajtjen e paqes

  • 02/02/2022 | 19:30

Kurti: Njohja reciproke Kosovë-Serbi rruga e vetme për ruajtjen e paqes

Kryeministri Albin Kurti deklaroi sot se njohja reciproke Kosovë-Serbi paraqet rrugën e vetme për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit rajonal.


Në një komunikatë për media thuhet se kryeministri Kurti gjatë takimit me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela ka biseduar mbi menaxhimin e pandemisë në të dyja vendet, trendin e vaksinimit dhe mundësinë e lehtësimit të masave.

Kurti foli për stabilitetin institucional, progresin dhe reformat e nisura të qeverisë në fusha të ndryshme.

Për procesin e dialogut Kosovë-Serbi, kryeministri Kurti ritheksoi se duhet të ketë në qendër njohjen e ndërsjellë mes dy shteteve, si rruga e vetme për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit afatgjatë në rajon.

Ndryshe, në konferencën e sotme pas takimit me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, kryeministri Kurti nuk ishte deklaruar për media.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë