Loading…

Kurti ja fut kot, thotë se Shën Pali ishte në Lipjan

  • 19/05/2022 | 20:55

Kurti ja fut kot, thotë se Shën Pali ishte në Lipjan

Kryeministri ia ka futur kot, derisa po mbante fjalim në një kishë shqiptare me ermin e Shën Palit në Michigan. Ai ka thënë se Shën Pali ishte në Lipjan, shkruan Gazeta Metro.


Para dy dite vizitën në shtetin Michigan të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka përmbyllur me një tubim me komunitetin shqiptar, të organizuar nga Kisha Katolike Shqiptare Shën Pali.

Ai në fjalimin e tij në këtë kishë, ka thënë se Shën Pali e ka vizituar Lipjanin dhe Mitrovicën.

“Më vjen mirë që kjo kishë e mban emrin e Shën Palit, i cili në vitin 50 ka qenë në Ballkan, që atëherë nuk i kanë thënë Ballkan. Ka qenë në Shkup, ka qenë në Lipjan, ka qenë në Mitrovicë dhe ka qenë në Nish. Historia e trojeve shqiptare, të gadishullit ilirik, e ka pasur për mysafirë edhe Shën Palin”, ka thënë Kurti në fjalimin e tij.

Në Michigan jeton një nga diasporat më të mëdha shqiptare në botë, që numëron rreth 50 mijë shqiptarë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë