Loading…

Kur realiteti kalon fantashkencën (Video)

  • 16/03/2017 | 23:18

Kur realiteti kalon fantashkencën (Video)

Levi’s dhe Google dy kolosët amerikanë kanë krijuar një xhaketë e cila do ju mundësoj të përdorni telefonin përmes mëngës.


Deri tash kjo ju ka dukur e pamundur, por këta dy kolos e kanë bërë realitet.

Nëpërmjet kësaj xhakete mund të bësh disa veprime nëpërmjet lëvizjes së mëngëve. Ajo, ju ndihmon të zgjidhni muzikën që do të doni të dëgjoni në kufjet tuaja, të shihni hartat në Google, t’u përgjigjeni telefonatave dhe të sinkronizoni agjendën.

Krejt kjo po arrihet nga një grup i specializuar i Google, e cila ka arritur të krijoi fibra të qepura direkt në materialin e xhaketës.

Ky prodhim është prezantuar në skenën e festivalit SXSË të Austin.

Xhaketa inteligjente është e ndjeshme ndaj lëvizjeve. Në pulsin e mëngës së majtë është vendosur një “tru” teknologjik përmes një sensori “touch” që regjistron lëvizjen e dorës sonë të djathtë dhe i transmeton nëpërmjet Bluetooth në telefon. /gazetametro.net

https://www.youtube.com/watch?v=yJ-lcdMfziw

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë