Loading…

Kur janë të rrezikshme erërat që fryjnë drejt automjetit dhe si ndikojnë te vetura?

  • 19/02/2022 | 09:22

Kur janë të rrezikshme erërat që fryjnë drejt automjetit dhe si ndikojnë te vetura?

Një stuhi mund të jetë e rrezikshme për shoferët. Klubi gjerman i veturave ADAC paralajmëron se nevojitet kujdes edhe në forca të moderuara të erës të pikës 5 (sipas shkallës Beaufort e cila përdoret për të vlerësuar forcën e erës sipas efekteve të saj – 29 – 38 km/orë).


Në rast të erës së fortë dhe motit të keq, drejtuesit e mjeteve duhet të jenë edhe më të kujdesshëm në timon se zakonisht, ndaj është më mirë të shmangin rrugët me shumë pemë që të mos goditen nga degët që mund të bien.

Rregulli është, ngadalësoni.

Sepse sa më ngadalë të vozitni, aq më lehtë është të reagoni. Të dyja duart duhet të jenë në timon dhe duhet të shmangni shpërqendrimet e panevojshme, si muzika e lartë apo thirrjet pa duar, në mënyrë që të përqendroheni plotësisht në trafik.

Mos vozitni me shpejtësi të erës 10 (89 – 102 km/h) nëse nuk është e nevojshme! Në rast moti të ashpër (forca e erës 10 – më shumë se 103 km / orë) ose uragani, Klubi Gjerman i Automobilave (ADAC) këshillon të mos drejtoni fare makinë ose motoçikletë.

Erërat e forta mund të nxjerrin lehtësisht mjetet nga shinat, veçanërisht ato me struktura më të larta, si kampe dhe kamionë. Erërat e kundërta të papritura ndodhin shpesh në ura, dalje tunelesh ose kalime pyjore.

Çfarë duhet të bëni nëse jeni jashtë në një stuhi? Nëse një erë prej 70 km/orë godet një automjet që lëviz me shpejtësi 100 km/orë, ai mund ta lëvizë atë me një metër. Nëse vetura drejton 130 km/orë, atëherë mund të lëvizë deri në katër metra.

Në zonat e hapura, rreziku rritet, për shembull, në ura ose dalje tunelesh. Erërat e forta të kundërta gjithashtu mund të ndikojnë papritmas në makinë nëse dilni nga barka e kamionit kur parakaloni.

Automjetet si rimorkio, shtëpitë e lëvizshme dhe autobusët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj erës së kundërt, ndërsa përmirësimet si kutitë e çatisë ose biçikletat e montuara rrisin gjithashtu zonën e ndikimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë