Loading…

Kur historia flet përmes skulpturave

  • 15/12/2016 | 12:53

Kur historia flet përmes skulpturave

Nëse udhëtoni jashtë vendit, është e vështirë të mos vërehen veprat e artit të krijuar nga skulptorët më të talentuar modernë nga guri i thjeshtë dhe metali.


Mënyra e veçantë e krijimit, vendet e zgjedhura ku janë vendosur i bëjnë këto vepra mashështore e historike. Gazetametro.net ka zgjedhur disa nga këto kryevepra më kreative skulpturore që shndritin botën në të cilën jetojmë.

Këto skupltura pavarësisht se janë të bukura sot për syrin tonë, ato janë dëshmi sesi njerëzit janë keqtrajtuar për shkak të asaj që kanë besuar, janë dëshmi nga  historia, nga komunizmi dhe viktimat e rëna pa asnjë faj në luftërat e kohëve të ndryshme, siç është edhe vepra “Heroinat” në Prishtinë që përfaqëson gratë e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Këto skulptura janë nga dora e artistëve më të mëdhenj të kohës si Lorenzo Quinn,  Rowan Gillespie, Robert Glen, Can Togay dhe Gyala Pauer etj.

81155-none1706__700-650-18e82d7c4e-1479467062

“Këpucët e Danubit”, nga Can Togay dhe Gyala Pauer, Budapest, Hungari. Gjashtëdhjetë palë këpucë të ndryshkura të ndërtuara prej hekuri u bënë një kujtim i gjallë të hebrenjve hungarezë, të madhësive dhe stileve të ndryshme që  pasqyrojnë se si askush nuk është kursyer nga brutaliteti i milicisë (‘policia’ që ishte në shërbim të ushtrisë në kohë kumunizmi) së Arrow Kryqit në dimrin e viteve 1944-1945. Skulptura është bërë në vitin 2005.

81305-omyujtn-1-650-7c33416884-1479467062

“Forca e natyrës”, Doha, Qatar e krijuar nga skulptori italian Lorenzo Quinn, që përshkruan një grua e cila tërheq globin. Quinn skulptura të ngjajshme ka bërë edhe në Angli, SHBA, Monako, dhe Singapori.

81105-11-650-b0957cad87-1479467062
Poeti Mihai Eminescu, Onesti, Romania. Eminescu është një nga poetët më të rëndësishëm të gjuhës rumune. Ai është vlerësuar si një sukses letrar ndërkombëtar si në Rumani dhe Moldavi. Kjo skulpturë, kushtuar atij, është veçanërisht e bukur në mbrëmje ose në agim.

81005-none1654__700-650-265011d80f-1479467062
“Kuajt e egër” në Las Colinas, Irving, SHBA, nga skulptori Robert Glen. Ideja e kësaj vepre ka qenë për të sfiduar qytetërimin (makinat).

hero
“Heroinat”, nga artisti koosvar Ilir Blakçori me njëzet mijë shufra të hekurit dhe medalje të vogla që paraqet portretin e një femre. “Heroinat” përfaqëson gratë e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë dhe të gjitha ato që kanë dhënë kontributin e tyre ndër vite.

81605-none1776__700-650-dac9a40862-1479467062
“Zgjerimi”, SHBA. Kjo skulpturë e jashtëzakonshme është konsideruar të jetë një nga pikat kryesore të artit modern. Autorja, Faqe Bradley, thotë se “Zgjerimi” është rezultat i spekuluar i saj në lidhje me qëndrimin në pyetjet e njerëzve drejt skulpturave që përshkruajnë njerëzit. Ajo guxoi të shkojë përtej asaj që ne jemi. Skulptura është aktualisht në një koleksion privat në qytetin New York-ut. Kopjet e saj janë në Londër, Britani të Madhe dhe në Palm Desert, Kaliforni.

81655-none1779__700-650-905d4045a6-1479467062
“Këmbësorët e panjohur”, nga Jerzy Kalina Wroclaw, Poloni. Polonia është një vend që, pa dyshim, ka përjetuar shumë ngjarje të rënda përgjatë historisë. Këto statuja bronzi përfaqësojnë një grup të njerëzve që u zhdukën  në mes të natës, pas vendosjes së ligjit ushtarak në Poloni më 13 dhjetor, 1981.

80905-none1658__700-650-db780aa0c8-1479467062
“Liria”, Filadelfia, SHBA e krijuar nga skulptori Zenosi Frudakis. Sipas artistit, kjo është në lidhje me luftën për arritjen e lirisë nëpërmjet procesit krijues.

81805-none1657__700-650-79076f1d16-1479467062
“Gjenerata e parë”, Singapor nga Chong Fah Cheong. Gjenerata e parë përshkruan një pjesë të historisë së Singaporit.

80805-none1705__700-650-18e82d7c4e-1479467062
“Karrige për 1000 hebrenj”, Krakow, Poloni. Karriget bosh tregojnë se dikush ka qenë viktimë. Këto gjithashtu flasin për historinë kur të gjitha mobiljet nga shtëpitë e hebrenjve ishte hedhur jashtë në mënyrë që njerëzit nuk do të mund të fshehnin fëmijët e tyre.

80605-none1687__700-650-905d4045a6-1479467062
“Uria” në Dublin, Irlandë e bërë nga Rowan Gillespie. Këto statuja janë shenjë e urisë e cila shkaktoi vdekjen e qindra njerëzve në mesin e shekullit 19-të, në Irlandë.

1097110-2432622176-1471422367-1471520536-1479466322-650-32e9147584-1479467062
“Dashuia përvëluese”, SHBA. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë