Loading…

Kujdes me facoletat e lëngshme higjienike

  • 12/03/2017 | 16:42

Kujdes me facoletat e lëngshme higjienike

Salvetat e lagështa, gjenden në ditët e sotme gjithandei, ato jo vetëm që janë të lehta për të kryer punë ato janë edhe të thjeshta për t’i bartur në xhepin tuaj ose në çantë.

Zakonisht të tilla facoleta përdoren për të fshirë duart e fëmijëve, sportelet , kuzhinën dhe më e rëndësishmja ato përdoren edhe për pastrimin e disa sipërfaqeve në spitale.

Megjithatë kohëve të fundit krahas këtyre dukurive që bënë një salvetë e lagur, studiuesit në Wales, vërtetuan dicka jo edhe të këndshme kur ta dëgjoni, shkruan Mail Online.

Përdorimi i facoletave të lagështa, për pastrim në spitale,transmeton Klan Kosova, është shumë i rrezikshëm për shëndetin e njeriut, ngase ajo përhap bakterie vdekjeprurëse duke përfshirë kështu edhe MRSA duke shfaqur këto simptoma si infeksion të lëkurës, infektim të plagës kirurgjike, shkakton të ënjtura, ethe dhe të dridhura, skuqje të lëkurës etj.

Kështu në sajë të këtij hulumtimi ata u bazuan në një studim laboratorik, ku specialistët në Shkollën e Farmacisë dhe Shkencave Farmaceutike të Universitetit Cardiff, testuan 7 persona të cilët përdorni facoleta të tilla dhe atu u hasën në mundësitë e shfaqjes së bakterieve vdekjeprurëse dhe sëmundjes MRSA, kështu pas një goditje të tillë të fortë këta persona ende kishin shpresë se mund të shëroheshin.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë