Loading…

Kujdes kur e quani veten Diva. Kjo skulpturë mbanë këtë emër e cila ka shkaktuar polemikë në botë

  • 13/01/2021 | 10:58

Kujdes kur e quani veten Diva. Kjo skulpturë mbanë këtë emër e cila ka shkaktuar polemikë në botë

Një skulpturë e madhe prej betoni që duket si një vulvë njerëzore ka bërë bujë në Brazil. Pjesa e punuar me dorë e gjatë 33 metra është vepër e artistes vizuale e Juliana Notari, e cila e instaloi atë në një kodër në Usina de Arte, një park arti rural në shtetin Pernambuco, Brazili verilindor, transmeton Gazeta Metro.


Notari postoi në lidhje me punën, të titulluar ‘Diva’, në Facebook në 30 Dhjetor, duke detajuar se si më shumë se 20 burra punuan në skulpturën e punuar me dorë, e cila ka përmasa 16 metra të gjerë dhe 6 metra të thellë.

Në postim thuhej se puna synonte të ‘vinte në pikëpyetje marrëdhëniet midis natyrës dhe kulturës në shoqërinë tonë perëndimore falocentrike dhe antropocentrike’ dhe t’i bënte njerëzit të vinin në dyshim ‘problemin e gjinisë’. Shumë shpejt u bë e qartë se ajo kishte pasur sukses ndërsa komentet vërshuan në kritikat e punës në Facebook.

‘Organi seksual nuk u krijua për t’u admiruar, e lëre më të quhet art’, shkroi një përdorues i Facebook.‘Është pa shije dhe e panevojshme dhe nuk ka asnjë kuptim. Ju e bëtë këtë sepse e dinit se do të kishte kritika dhe kjo ishte ajo që dëshironi, publiciteti’. Të tjerët përmbajnë referenca fetare ose misogjini të plotë, dhe postimi kishte më shumë se 25,000 komente deri të hënën.

‘Kjo, për mua, nuk mund të quhet kurrë art’. Olavo de Carvalho, shpesh i përmendur si një ndikim ideologjik në Presidentin e krahut të djathtë të Brazilit Jair Bolsonaro, iu drejtua veprave artistike në Twitter me një koment të pahijshëm duke iu referuar organit riprodhues mashkullor.

Postimi mori mijëra komente në Facebook. Megjithatë disa edhe e vlerësuan këtë punim, përfshirë Kleber Mendonça Filho, një regjisor filmi, duke shkruar ‘Bravo Juliana Notari, ia ke dalë me i detyruar burrat të krijojnë një vaginë 30 metra në Pernambuco, gjatë presidencës së Bolsonaro’, shkroi ai në Twitter.

‘Reagimi ndaj pjesës së artit pasqyron suksesin e tij.” Një nga karikaturistët më të njohur të Brazilit Laerte Coutinho, një grua transgjionore, gjithashtu postoi në Twitter duke shkruar ‘ka shumë për të menduar në këtë vepër’.

‘Kjo plagë është, megjithatë, pafundësisht më e vogël kur krahasohet me traumat e skllavërisë, punësimit të pambrojtur, ekocidit dhe traumave të dhunshme që ndodhën në këtë Usina, si në pronat e tjera private koloniale’. //gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë