Loading…

Kufoma e një 65 vjeçare me koronavirus qëndroi më shumë se 6 orë në QKUK

  • 20/11/2020 | 17:41

Kufoma e një 65 vjeçare me koronavirus qëndroi më shumë se 6 orë në QKUK

Trupi i pajetë i një gruaje 65 vjeçare, e cila ka vdekur ditën e djeshme në Klinikën e Nefrologjisë, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, nuk është larguar deri në orët e hershme të ditës së sotme.


Viktima dyshohej se ishte e infektuar me virusin Covid-19, dhe kishte vdekur rreth orës 00:00, derisa Express mëson se trupi i saj është larguar nga klinika në orën 6 të mëngjesit.

Në dhomën ku po qëndronte kufoma, ishin edhe katër pacientë tjerë.

Express ka kërkuar sqarime nga Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës(SHSKUK), si dhe nga Ministria e Shëndetësisë.

Nga zyra për informim në SHSKUK, është thënë se kufoma e 65 vjeçares ka qëndruar në një vend të caktuar në klinikë derisa janë kryer procedurat e nevojshme nga kompania për transportin e kufomave.

“Ju informojmë se kufoma ka qëndruar në një vend të caktuar në klinikë derisa janë kryer procedurat e nevojshme nga Qendra Operative dhe kompania e kontraktuar nga ShSKUK për transport të kufomave”, kanë thënë ata.

Ndërsa, nga Ministria e Shëndetësisë janë distancuar nga përgjegjësia për këtë rast.

Zyra për informim në këtë ministri ka thënë se për rastin duhet të kontaktohen zyrtarë të SHSKUK-së.

“Për informata kontaktoni me zyrtarët e SHSKUK-së. Klinika që i referoheni është atje”, kanë thënë ata.

Ky nuk është rasti i vetëm, kur trupat e personave të pajetë po qëndrojnë me orë të tëra në instituticonet publike shëndetësore në vend.

Gazeta Express, ka raportuar të mërkurën për një rast të njëjtë në Spitalin e Mitrovicës.

Trupi i pajetë i një 84-vjeçari kishte qëndruar për gati 6 orë në dhomën e njëjtë me pacientët e tjerë në këtë spital.

I ndjeri pasi kishte vdekur, kishte rezultuar pozitiv me virusin Covid-19.

Familjarët e tij ishin shprehur të dëshpëruar për shkak të pamundësisë që ta marrin kufomën për t’i kryer procedurat e varrimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë