Loading…

Kuba kërkon ndihmën e Amerikës, i gjithë vendi mbetet pa energji elektrike

  • 01/10/2022 | 14:27

Kuba kërkon ndihmën e Amerikës, i gjithë vendi mbetet pa energji elektrike

Qeveria kubane i dërgoi një kërkesë të rrallë për ndihmë urgjente administratës së presidentit amerikan Joe Biden, pasi uragani Iana la të gjithë ishullin me 11 milionë banorë pa energji elektrike, shkruan Gazeta Metro.


Thirrja e rrallë për ndihmë urgjente vjen pasi uragani Ian shkatërroi vendin ishull të martën – duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në mbarë vendin, duke rrafshuar shtëpitë dhe duke shkatërruar të korrat.

Kubanët organizuan protesta antiqeveritare për ndërprerjet e energjisë elektrike, duke ngritur shqetësime për mungesën e ushqimit, karburantit dhe ilaçeve.

Uashingtoni vlerëson se nëse administrata e Biden ofron ndihmë, autoritetet kubane do t’i japin përparësi spitaleve, objekteve të pompimit të ujit, kanalizimeve dhe infrastrukturës tjetër kryesore, raportoi Ëall Street Journal, duke cituar një rishikim të komunikimeve me email, shkruan AJB.

Vite tensioni mes Havanës dhe Uashingtonit

Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi raportin, as ambasada kubane në Uashington.

Biden ka premtuar të punojë përsëri me Kubën pas vitesh tensioni midis Havanës dhe Uashingtonit.

Por shtypja që bëri Kuba ndaj protestave masive korrikun e kaluar rezultoi në sanksione kundër zyrtarëve kubanë.

Qeveria kubane fajësoi për protestat përfshirjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë