Loading…

Kryetari i KQZ’së fton në takim partitë: Opozita refuzon, VV e Lista Serbe pranojnë

  • 16/06/2021 | 11:53

Kryetari i KQZ’së fton në takim partitë: Opozita refuzon, VV e Lista Serbe pranojnë

Kryetari i ri i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi ka ftuar në takim joformal përfaqësuesit e partive politike në KQZ.


Në takimin e thirrur nga Radoniqi kanë marrë pjesë vetëm përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Listës Srpska.

Kurse, përfaqësuesit e partive tjera politike PDK, LDK dhe AAK e kanë bojkotuar pjesëmarrjen.

Radoniqi është emëruar kryetar i KQZ-së nga presidentja Vjosa Osmani, pas shkarkimit të Valdete Dakës me arsyetimin për dëmtimin e imazhit të KQZ-së, gjë që ka ngjallur reagime të shumta në opinionin publik dhe është cilësuar si vendim i motivuar politikisht.

KQZ vazhdon të jetë jofunksionale për shkak të mungesës së dy anëtarëve të partive politike, njërit të PDK-së dhe njërit të VAKAT-it, për shkak të mosdekretimit nga presidentja Osmani.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë